Atrakcje w Atenach

Atrakcje w Atenach

Akropol

Akropol jest najpopularniejszą atrakcją Aten. Jest to wzgórze, gdzie miało swój początek to starożytne miasto. Znajdują się na nim zabytki takie, jak:
• Teatr Dionizosa – jest to pierwszy teatr na świecie, służył za wzór do budowy innych greckich teatrów,
• Odeon Heroda Attyka – jest to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Aten, teatr rzymski, który wyróżniał się spośród innych tego typu miejsc posiadaniem dachu, do dziś odbywają się tam koncerty oraz festiwale muzyczne,
• Świątynia Ateny Nike – nieduża świątynia poświęcona bogini Zwycięstwa (Nike),
• Propyleje – jest to wejście do Akropolu, starożytna budowla z kolumnami oraz portykami, a także stromymi i śliskimi schodami,
• Partenon – jest świątynią uważaną za jeden z najcenniejszych zabytków na świecie oraz najlepszy przykład stylu doryckiego,
• Erechtejon – jest najświętszą ze wszystkich ateńskich świątyń,
• Punkt widokowy – roztacza się z niego widok na panoramę miasta.

Muzeum Akropolu

Muzeum Akropolu prezentuje pod przeszkloną podłogą wykopaliska. Można w nim również ujrzeć eksponaty, filmy i makiety związane z Akropolem.

Klasztor Dafni

Klasztor Dafni jest przykładem architektury bizantyjskiej. Obiekt został wpisany na listę UNESCO.

Agora Ateńska

Jest to najpopularniejsza grecka agora, będąca niegdyś centrum miasta. Znajdują się na niej Hefajstejon (prawdopodobnie najlepiej zachowana świątynia grecka), cerkiew Świętych Apostołów (służyła ona za wzór przy budowie kolejnych cerkwi w Atenach) oraz Stoa Attalosa (znajduje się w niej Muzeum Agory).

Pireus

Pireus jest dzielnicą portową (przez niektórych uznawaną za odrębne miasto). Z tego miejsca można udać się na rejs na jedną z greckich wysp. Do dzielnicy najłatwiej jest się dostać metrem.

Areopag

Areopag jest sąsiadującym z Akropolem, niższym wzgórzem. Jest to miejsce w którym św. Paweł wygłosił kazanie zapisane w Biblii. Warto to miejsce odwiedzić również ze względu na roztaczające się z niego widoki na Akropol.

Wzgórze Lycabettus

Wzgórze popularne jest w szczególności w czasie zachodu słońca, ponieważ roztacza się z niego widok nie tylko na panoramę miasta, ale także na morze, Pireus oraz góry Peloponezu.

Centrum Kulturowe Stavros Niarchos

Centrum Kulturowe Stavros Niarchos to nowoczesny budynek z operą, biblioteką narodową, kawiarniami, restauracjami, a także szklanym punktem widokowym. Co więcej dookoła budynku znajduje się park z zabawkami dla dzieci, fontannami, ławkami oraz sztuczną rzeką i piękną roślinnością. Wejście jest bezpłatne.

Metaxourgeio

Jest to dzielnica, która nie cieszy się dobrą opinią wśród mieszkańców Aten. Zwykle starają się ją omijać, podobnie zresztą zachowują się turyści. Jednak miłośnicy sztuki ulicznej znajdą tam ciekawe murale.

Targ Miejski Central Municipal Market Ateny

Jest to miejsce, w którym można kupić świeże owoce, bakalie, kwiaty, przyprawy, przetwory, warzywa, owoce morza, a nawet pamiątki.

Monastiraki

Monastiraki to plac przy którym znajdują się lokale, w których można zakupić pamiątki. W weekendy zamienia się w pchli targ.

Wzgórze Filoppapou

Jest to kolejne wzgórze z którego rozciąga się piękny widok, w szczególności o zachodzie słońca.

Wioska Olimpijska

Wioska Olimpijska jest pozostałością po Igrzyskach Olimpijskich z 2004 r. Obecnie nadal wykorzystywana jest do celów sportowych, jednak na zdecydowanie mniejszą skalę (organizowane są mecze, zajęcia na siłowniach oraz na basenie). Halę sportową zamieniono w centrum handlowe. Miejsce jest częściowo zniszczone i opuszczone.

Plac Syntagma

Jest to główny plac w Atenach, a jednocześnie najbardziej popularny plac w Grecji. W znajdującym się przy placu Starym Pałacu Królewskim mieści się grecki parlament. Do gmachu budynku dobudowany jest Grób Nieznanego Żołnierza przy którym w niedzielę o godz. 11:00 ma miejsce uroczysta zmiana warty.

Łuk Hadriana

Łuk Hadriana został wybudowany na cześć cesarza Hadriana za zasługi dla miasta. Jest to jeden z niewielu ateńskich zabytków, który przetrwał do dziś w praktycznie nienaruszonym stanie. Obok łuku znajdują się pozostałości Świątyni Zeusa Olimpijskiego (największej greckiej świątyni).

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Muzeum to jest uznawane za jedno z najważniejszych na świecie, przypada mu także tytuł największego w Grecji. Wśród eksponatów znajduje się m.in. złota Maska Agamemnona.

Jezioro Vouliagmeni

Jezioro to uznawane jest za naturalne uzdrowisko, które znajduje się w otoczeniu roślinności i klifów. Łączy się w nim woda morska z podziemnymi źródłami termalnymi, dlatego jej temperatura nigdy nie spada poniżej 22°C. Dzięki temu można skorzystać z kąpieli o każdej porze roku. Jezioro zamieszkiwane jest przez rybki Garra Rufa, które wykorzystuje się w ichtioterapii. Wejście do jeziora jest płatne.

Plaka

Plaka jest spokojną dzielnicą miasta, z licznymi wąskimi uliczkami, klimatyczną zabudową, kawiarniami i restauracjami. Całość obrazu dopełnia piękna zieleń. Osoby poszukujące wyspiarskiej architektury powinny wybrać się na osiedle Anafiotika.

Kerameikos

Karameikos to dawny cmentarz ateński. Zachowało się w nim wiele nagrobków, a eksponaty związane z obrzędem pogrzebowym można zobaczyć w muzeum.

Ogród Narodowy

Ogród Narodowy znajduje się za parlamentem i ma powierzchnię ponad 15 ha. Poza piękną roślinnością można spotkać w nim zwierzęta (m.in. żółwie, papugi oraz inne gatunki w mini zoo).

Park Krajobrazowy Kiesariani

Park Krajobrazowy znajdujący się w górach Imitios. Jest to miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku miasta. Możliwe są w nim także wycieczki górskie po wyznaczonych szlakach. W Parku znajduje się klasztor Kiesariani, obecnie pełniący funkcję muzeum. Niedaleko klasztory znajdują się ruiny klasztoru Frankońskiego oraz antycznej bazyliki.

Stadion Panateński

Stadion Panateński jest jedynym stadionem na świecie, który został wykonany w białego marmuru. To w tym miejscu odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie.

Technopolis

Technopolis jest miejscem dawnej gazowni, przekształconym na Muzeum Industrializacji. Przedstawiona jest tam historia tego miejsca poprzez projekcje filmów. Budynek przedstawia dawne wnętrze z zachowaniem maszyn, laboratorium oraz linii produkcyjnej.


Nie przegap!
Odbierz za darmo listę miejsc, które warto odwiedzić w długie weekendy 2021

Zapisz się do newslettera i sprawdź, gdzie warto polecieć

Invalid email address
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. W każdej chwili możesz się wypisać.

Leave a Reply

Grupa GdzieLecimy

Używamy plików cookies, aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. :)
AkceptujePrivacy Settings

GDPR

  • Polityka prywatności

Polityka prywatności

Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.