Bagaż podręczny w samolocie

Często osoby decydujące się na podróż na własną rękę zastanawiają się czy zabierając ze sobą jedynie bagaż podręczny na pewno zmieszczą to, co będzie im niezbędne do bezstresowego cieszenia się wyjazdem.

Najpotrzebniejsze rzeczy na kilkudniowy wyjazd (nawet trwający dłużej niż tydzień), można bez problemu zmieścić w bagaż podręczny. Jeżeli podejdzie się do pakowania w odpowiedni sposób, może się nawet okazać, że zmieści się więcej niż planowaliśmy zabrać.

Niektórym się wydaje, że podróż z samym bagażem podręcznym jest tylko kwestią oszczędności pieniędzy, tymczasem coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj bagażu ze względu na oszczędność czasu. Przy dokupieniu opcji pozwalającej na wniesienie walizki na pokład samolotu, nie trzeba później czekać na jej odbiór po wylądowaniu.

Poniżej opisane są podstawowe zasady pakowania się do bagażu podręcznego, które pozwolą na zapakowanie większej ilości rzeczy.

Przygotowanie listy rzeczy do zabrania

Przygotowanie takiej listy oszczędza nie tylko czas i miejsce w walizce, ale także stres. Ile razy zdarza się, że będąc już w drodze na lotnisko pojawia się myśli czy na pewno wszystko zostało spakowane. Mając taką listę wystarczy sprawdzić czy punkt został odhaczony.

Check Lista

Sprawdzenie pogody przed wyjazdem

Sprawdzając pogodę w miejscu, które jest celem podróży można lepiej dopasować ubrania.

Pamiętanie o zasadzie „na cebulkę”

Najlepiej pakując się zaplanować sobie gotowe stylizacje na każdy dzień wyjazdu, tak, by rzeczy do siebie pasowały. Warto, by w bagażu znalazło się dużo lekkich ubrań basic, na które w razie niepogody można założyć okrycie wierzchnie.

Rolowanie ubrań

Zasada jest prosta, zwija się wszystkie ubrania w jak najmocniej ściśnięty rulon, a następnie układa się je ciasno przy sobie. Minusem jest to, że niektóre ubrania po wyjęciu z walizki mogą być lekko wygniecione… ale kto powiedział, że przy składaniu „w kostkę” nigdy się nie gniotą?

Każdy but zapakowany w oddzielną torebkę

Jak to działa? Zamiast pakować wszystkie buty do jednej torebki, każdy wkłada się do oddzielnej. Daje to większą możliwość w układaniu rzeczy w walizce, ponieważ łatwiej jest dopasować do przestrzeni kilka mniejszych rzeczy niż jedną dużą.

Zabranie ręczników z mikrofibry

Zazwyczaj w bagażu najwięcej miejsca zajmują grube, łazienkowe ręczniki. Można je zamienić na lekką, cienką alternatywę, czyli szybkoschnące ręczniki z mikrofibry. Dostępne są one w większości sklepów sportowych.

Wykorzystanie przestrzeni w spakowanych butach

Jeżeli w twojej walizce znajdują się buty (w szczególności te „sztywne”) skorzystaj z nich jak ze schowka, np. na skarpetki. Niby drobnostka, ale to właśnie takie małe tricki pozwalają na zaoszczędzenie miejsca w walizce.

Pakowanie delikatnych elementów między ubraniami

Ubrania amortyzują wstrząsy i zabezpieczają delikatne elementy (np. ze szkła) przed zniszczeniem.

Pakowanie-walizka

Podróżny zestaw do pakowania próżniowego

Pakowanie próżniowe polega na ułożeniu w specjalnym woreczku materiałów (np. ubrań, pościeli) i odessaniu powietrza. Ma zastosowanie także w kuchni przy pakowaniu żywności.

Zazwyczaj kojarzy się ono ze sporą maszynką albo odkurzaczem, które wysysają powietrze.

Producenci wyszli jednak na przeciw potrzebom konsumentów i stworzyli zestawy podróżne składające się z woreczków i specjalnej pompki do odsysania powietrza. Przy użyciu pakowania próżniowego rzeczy zmniejszają swoją objętość kilkukrotnie.

Plecak zamiast walizki

Fajnym sposobem na zmieszczenie większej ilości bagażu jest zabranie na wyjazd plecaka zamiast walizki. Oczywiście duży plecak podróżny, zbliżony rozmiarami do walizki, a nie  plecak szkolny.

Przy pakowaniu do takiego dużego plecaka jest szansa na zmieszczenie większej ilości bagażu ze względu na to, że nie ma sztywnych boków i rzeczy łatwiej jest ułożyć i dopasować do przestrzeni.

Pakowanie jest trochę jak układanie puzzli. Trzeba wiedzieć, gdzie który element dopasować.

Podróżując z samym bagażem podręcznym należy pamiętać o zakupieniu przezroczystej kosmetyczki o maksymalnych wymiarach 20 x 20 cm. Możemy w nim zabrać płyny w pojemnikach o pojemności do 100 ml. Wszystkie płyny muszą zmieścić się w jednej kosmetyczce.

Nie należy liczyć na torebki z lotniska, bo są małe, a zasada jest taka, że kosmetyczka z płynami może być tylko jedna. Nie działa to tak, że można zabrać np. dwie kosmetyczki 10 x 10 cm.

Ważne

Podróż z samym bagażem podręcznym nie oznacza rezygnacji z torebki podręcznej lub małego plecaka. Nie trzeba też ich upychać do walizki. Torebka/nerka/mały plecak są rzeczami, które można dodatkowo zabrać na pokład samolotu.

JEDNAK, personel może wymagać zapakowania do bagażu podręcznego rzeczy zakupionych w strefie bezcłowej.

Wady i zalety podróżowania z bagażem podręcznym

Zalety bagażu podręcznego
 • Oszczędność pieniędzy – bilety bez bagażu rejestrowanego są tańsze
 • Oszczędność czasu – nie trzeba czekać na nadanie i odbiór bagażu
 • Znika ryzyko zaginięcia bagażu – zdarza się, że walizka zagubi się w trakcie przewozu do samolotu, kiedy podróżuje się z samym bagażem podręcznym nie ma takiego ryzyka
 • Lżejszy bagaż – o wiele łatwiej jest poruszać się z małą walizką/plecakiem
 • Zaplanowane pakowanie – kiedy miejsce w bagażu jest ograniczone nie zabiera się niepotrzebnych rzeczy
Wady bagażu podręcznego
 • Nie każdy przedmiot można zabrać
 • Niektóre rzeczy można zabrać tylko w ograniczonych ilościach (np. płyny)
 • W przypadku overbookingu (czyli sprzedania przez linię więcej miejsc niż jest w samolocie) jako pierwsze z listy pasażerów skreślane są osoby bez bagażu rejestrowanego
 • Mniejsza pojemność bagażu – w szczególności przy wyjazdach w miejsca, gdzie ma być zimno (zimowe ubrania zajmują zazwyczaj więcej miejsca)
 • Brak możliwości nadania bagażu – niekiedy na lotnisku mając ochotę na trochę zwiedzania, ciężko jest to robić mając przy sobie cały czas walizkę lub plecak
Nie przegap!
Odbierz za darmo listę miejsc, które warto odwiedzić w długie weekendy 2021

Zapisz się do newslettera i sprawdź, gdzie warto polecieć

Invalid email address
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. W każdej chwili możesz się wypisać.

Leave a Reply

Grupa GdzieLecimy

Używamy plików cookies, aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. :)
AkceptujePrivacy Settings

GDPR

 • Polityka prywatności

Polityka prywatności

Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.