Atrakcje na Bali

Atrakcje na Bali

Wodospady Sekumpul

Wodospady Sekumpul to cieszący się coraz większa popularnością zespół 7 wodospadów znajdujący się w głebi dżungli.

Tirta Gangga

Tita Gangga swoją popularność zawdzięcza królewskiemu pałacowi wodnemu Karangasem, basenom oraz świątyni Patirthan. Pałac otoczony jest ogrodami. Teren ma ponad hektar i usytuowany jest na trzech tarasach.

Tirta Empul

Tirta Empul to świątynia świętej wody. Mieszkańcy wyspy uważają, że woda znajdująca się w źródłach świątyni ma magiczne i lecznicze właściwości. Największą atrakcją są 2 baseny, do których wpływa woda z 30 fontann. Baseny wykorzystywane są podczas rytuału oczyszczania, który zaczyna się od złożenia ofiar w głównej świątyni, później odbywa się medytacja oraz modlitwa, a następnie każda osoba zaczynając z lewej strony obmywa głowę w każdym ze strumieni zasilających baseny.

Kopi Luwak Bali Pulina

Kopi Luwak Bali Pulina to plantacja najdroższej kawy świata. Ziarenka kawy wydobywane są z odchodów Cywet (są to nieduże zwierzęta), które są karmione jagodami kawy. Ziarenka kawy przechodzą przez procesy trawienne, a następnie są wydalane. Wydobyte z odchodów ziarna są osuszane i wypalane. Niestety, aby proces był wygodny i szybki, zwierzęta przetrzymywane są w małych klatkach, dlatego ktoś nie wspierający takich biznesów, lepiej niech pominie to miejsce.

Tegalalang

Tegalalang to tarasy ryżowe w pobliżu Pura Gunung Kawi, są bardzo popularnym i mocno turystycznym miejscem.

Ubud

Ubud to dla jednych niezwykłe miejsce, centrum kulturowe Bali, dla innych turystyczny tłum wypierający lokalsów. Punkt widzenia zależy widocznie od oczekiwań, jednak jeżeli poszukuje się lokalnego rękodzieła lub kursu gotowania to właśnie w tym mieście można je znaleźć.

Pałac Ujung

Pałac Ujung to kompleks, który składa się z kilku budowli znajdujących się na trzech dużych stawach, które połączone są mostkami i ścieżkami. Pałac położony jest w pięknym miejscu – z jednej strony rozciąga się widok na góry, z drugiej na wybrzeże.

Monkey Forest

Monkey Forest to, jak nazwa wskazuje, małpi las znajdujący się w Ubud. Trasa zwiedzania zaczyna się w Secret Forest i prowadzi przez główną świątynię do krematorium. Wybierając się do lasu warto zabezpieczyć wszystko, co cenne przed małpami – niezłe są z nich złodzieje (Uwaga! Potrafią rozpiąć zamek błyskawiczny), można zabrać też trochę bananów dla bardziej zawziętych zawodników. Miejsce to nie jest jedynie atrakcją turystyczną, a jego głównym celem jest ochrona gatunku. Więc o ile w przypadku plantacji kawy Luwak można mieć wątpliwości co do moralności wspierania biznesu, o tyle w przypadku małpiego lasu, nikomu krzywda się nie dzieje, a wręcz przeciwnie – od momentu otworzenia lasu znacznie zwiększyła się populacja makaków, które go zamieszkują.

Tanah Lot

Tanah Lot to świątynia położona w niezwykłym otoczeniu na skale przy brzegu oceanu, która podczas przypływu zmienia się w wyspę. Wejście do środka świątyni dedykowane jest jedynie wierzącym, turyści mogą dojść tylko do schodków. Ponieważ odpływ trwa w dzień, z kolei w nocy następuje przypływ, dojście do świątyni możliwe jest tylko po południu. Odpływ odsłania również dwie groty. Długa kolejka turystów, którą można zaobserwować prowadzi do groty pod świątynią, w której udzielane jest bramińskie błogosławieństwo przez kapłanów. Również w tej grocie można napić się wody ze źródełka, który wybija z oceanu. Pomimo tego, woda nie jest słona.
Druga z grot jest miejscem prezentowania przez kapłanów „świętych węży”.
Obydwie atrakcje są płatne.
Co więcej, po drugiej stronie parku, który znajduje się przy Tanah Lot znajduje się druga świątynia. Do niej także nie można wejść, ale mimo to jest warta zobaczenia.

Pura Luhur Uluwatu

Pura Luhur Uluwatu to świątynia, która słynie przede wszystkim z wyjątkowo chciwych małp, które kradną dosłownie wszystko, co da się szybko zdjąć z człowieka. Niektóre rzeczy udaje się odzyskać od strażników za „drobną” opłatą. Świątynia znajduje się na klifie, który mierzy 70m, a z jego brzegu roztacza się widok na ocean.

Gate of Heaven 

Gate of Heaven oficjalnie nazywane jest Lempuyang Temple. Miejsce znane z wielu Instagramowych zdjęć. Bajkowy obraz bramy odbijającej się w tafli wody. W rzeczywistości jednak wody przy bramie nie ma, a zdjęcie wykonywane jest z lusterkiem przy telefonie przez co stworzona jest iluzja. Jeżeli komuś niesamowicie zależy na takim zdjęciu może odwiedzić to miejsce, ale jeśli liczy na bajkowy krajobraz ze zdjęć to niestety się zawiedzie. Zdjęcia robi fotograf i oczywiście pobiera za nie opłatę. Należy jednak zaznaczyć, że jest to jedna z najświętszych świątyń na Bali, a także z najtrudniejszych do zdobycia. Prowadzą do niej schody w dżungli, których pokonanie może zająć od 1,5h do 2h.

Pura Ulun Danu Bratan

Pura Ulun Danu Bratan to świątynia położona na brzegu jeziora, otoczona ogrodami. Jeden z budynków znajduje się na wodzie i jest to najbardziej charakterystyczne miejsce w tej świątyni.

Pura Penataran Agung

Pura Penatran Agung to świątynia, z której rozciąga się widok na górę Agung, a także na schody smocze prowadzące do pozostałych świątyń świątyń.

Pura Gunung Kawi

Pura Gunung Kawi to kompleks świątynny, który wyróżnia się królewskimi grobowcami wykutymi w olbrzymich skałach. Do świątyni prowadzą bardzo długie, malutkie schodki, dlatego planując wyprawę w to miejsce należy liczyć się ze sporym wysiłkiem.

Pura Gunung Kawi Sebatu

Pura Gunung Kawi Sebatu to kompleks świątyń, który składa się z omszałych starożytnych budowli, otoczonych zielenią oraz basenami z przejrzystą źródlaną wodą.

Pura Taman Ayun

Pura Taman Auyn to świątynia otoczona ogrodami znajdującymi się na kilku poziomach.

Pura Besakih

Pura Besakih to główne sanktuarium na wyspie, należy do kompleksu świątyń znajdujących się u zbocza wulkanu Gunung Agung (900 metrów nad poziomem morza).

GitGit Waterfall 

W skład GitGit Waterfall wchodzą dwa wodospady o wysokości ok 30 i 35 metrów.

Jatiluwih

Jatiluwih to wiele kilometrów dróg i ścieżek wśród pól i tarasów ryżowych wpisanych na listę UNESCO. Są to największe tarasy ryżowe na wyspie.

Banyumala Twin Waterfall

Banyumala Twin Waterfall to wodospad mniej oblegany przez turystów, ma wysokość ok 30-40m. Droga do niego jest nieco trudniejsza niż do pozostałych wodospadów.

Aling Aling Waterfall

Aling Aling Waterfall to wodospad w okolicy GitGit, z którego można skakać do wody.

Rejsy z oglądaniem delfinów

Rejsy z oglądaniem delfinów organizowane m.in. z plaży Lovina.

Świątynia Brahma Arama Vihara

Świątynia Brahma Arama Vihara usytuowana jest na dwóch wzgórzach i otoczona jest pięknymi ogrodami.

Sanur

Sanur to festiwal latawców organizowany w sierpniu w miejscowości Sanur.

Air Panas Banjar

Air Panas Banjar to gorące źródła pośród tropikalnych roślin.

Air Terjun Tibumana

Air Terjun Tibumana to całkiem wąski wodospad za którym znajduje się nieduża jaskinia.

Wanagiri Hidden Hill

Wanagiri Hidden Hill to punkt widokowy na jezioro Buyan oraz Tamblingan. Znajdują się tu liczne huśtawki oraz „ptasie gniazda” do robienia pięknych zdjęć.

Handara Gate

Handara Gate to bramy znajdujące się na działającym polu golfowym. Zyskały popularność dzięki Instagramowi.

Goa Gajah

Goa Gajah inaczej zwana Jaskinią Słonia. Jest to dosyć mała jaskinia, do której wchodzi się przez otwarte usta betonowego posągu. Miejsce to zaliczane jest do świątyń.

Wodospad Tegenungan

Wodospad Tegenungan to duży wodospad pod który ze względów bezpieczeństwa nie można wejść. Bardzo popularna atrakcja turystyczna.

Warto również odwiedzić trzy sąsiadujące wysepki z Bali, których opisy znajdują się w linkach:

Wyspa Nusa Penida
Wyspa Nusa Lembongan
Wyspa Nusa Ceningan

Nie przegap!
Odbierz za darmo listę miejsc, które warto odwiedzić w długie weekendy 2021

Zapisz się do newslettera i sprawdź, gdzie warto polecieć

Invalid email address
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. W każdej chwili możesz się wypisać.

Leave a Reply

Grupa GdzieLecimy

Używamy plików cookies, aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. :)
AkceptujePrivacy Settings

GDPR

  • Polityka prywatności

Polityka prywatności

Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.