City Break

City break, czyli krótki, kilkudniowy wyjazd (często weekendowy) do dużych miast.
Dobrą okazją do zaplanowania takiej wycieczki są długie weekendy, dzięki którym zwykle nie trzeba brać urlopu, by spędzić kilka dni w innym mieście.
Przy szukaniu miasta na wycieczkę warto wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim:
– atrakcje, które można znaleźć na miejscu;
– czas trwania lotu (biorąc pod uwagę fakt, że na lotnisku trzeba być odpowiednio wcześniej, optymalny czas lotu na city break to 1-3h);
– ceny na miejscu (jeżeli chce się zorganizować tani wyjazd, poza cenami za samolot, należy sprawdzić ceny noclegów, zwiedzania i wyżywienia na miejscu; są kraje do których regularnie realizowane są tanie loty, jednak na miejscu jest drogo – dotyczy to przede wszystkim krajów Skandynawskich);
– pogoda w okresie, w którym planowany jest wyjazd – wiadomo, nie sprawdzi się pogody, ale można sprawdzić historyczne lub średnie temperatury w analogicznym okresie;
– kalendarz świąt – warto sprawdzić czy w kraju do którego planuje się wybrać w danym okresie nie ma świąt narodowych, ponieważ zdarza się tak, że są wtedy nieczynne atrakcje.

Jakie miasto wybrać na city break?

Wszystko zależy od tego, czego się oczekuje od wyjazdu. Miast w Europie nie brakuje, a poniżej można znaleźć kilka propozycji wraz z krótką zajawką, co oferują miasta. Już niedługo pojawią się dłuższe opisy z każdego z nich…ale wszystko po kolei. 🙂

Mediolan

Mediolan to miasto, w którym przede wszystkim znaleźć można muzea, bazyliki i zamki. Jednak nie na tym atrakcje się kończą. Można znaleźć w nim również piękne parki oraz nowoczesną część z lasem na wieżowcu. A Ci, którzy lubią obcować z naturą mogą wybrać się nad Jezioro Bergamo, zlokalizowane ok 80 km od miasta (1,5 h jazdy samochodem).

Berlin

Berlin ma do zaoferowania wiele muzeów, Mur Berliński, a także kościoły. Miasto to ma dwie twarze, jedną za dnia, drugą w nocy, ponieważ światła, które pojawiają się na budynkach potrafią całkowicie zmienić ich charakter, nadając im jeszcze większego uroku. Oczywiście w mieście nie brakuje zamków czy też parków.

Londyn

Londyn jest bardzo popularnym miastem, a najbardziej rozpoznawanymi atrakcjami są London Eye, Pałac Buckingham, London Bridge czy też Big Ben. Można też wstąpić do domu towarowego Harrods, aby zobaczyć, gdzie ubierają się brytyjskie gwiazdy. Ze względu na dobrze rozbudowaną sieć metra, zwiedzanie jest bardzo proste i szybkie.

Wiedeń

Wiedeń jest zabytkowym miastem, w którym można znaleźć dużo pałaców i przepięknych ogrodów. Z kolei starówka miasta to nie tylko budynki, ale też klimatyczne knajpki, a także sklepy z najwyższej półki (Gucci, Prada itp.).

Budapeszt

Budapeszt jest przyjaznym turystom miastem. Można w nim znaleźć zamki, ogrody, ale także gorące źródła w centrum miasta. Warto wybrać się na lub skusić się rejs Dunajem.

Bukareszt

Bukareszt jest miastem specyficznym, ponieważ po trzęsieniu ziemi w 1977 r. postanowiono odbudować miasto wzorując się na architekturze Paryża. Niewątpliwie miasto zachowało jednak też swój wcześniejszy charakter, dlatego jest w tej chwili mieszanką Rumuńsko-Francuską. W mieście można odwiedzić piękną starówkę, urokliwe parki, a jeżeli ma się trochę więcej czasu, można wybrać się na wycieczkę do Zamku Drakuli (ok 180 km – 3 h jazdy samochodem).

Paryż

Paryż to urokliwe miasto, którego najpopularniejszym symbolem jest Wieża Eiffla. Warto zobaczyć ją nocą, kiedy jest pięknie oświetlona. W Paryżu poza zwiedzaniem licznych zabytków warto wybrać się na spacer uliczkami, zabłądzić i poznać lokalne życie. Typowe francuskie knajpki to muzyka na żywo, tańce oraz mnóstwo radości i życzliwości.

Praga

Praga ma bardzo zróżnicowaną architekturę, jednak największej popularności przysporzyła jej secesja. Miasto leży w niedużej odległości od Polski i jest niedrogie, dlatego cieszy się dużą popularnością wśród polaków. Warto odwiedzić w nim m.in. starówkę, zamek czy też Most Karola.

Tel Awiw

Tel Awiw leży troszkę dalej od Polski, jednak warto go rozważyć w kontekście city break, ponieważ jest tam cieplej niż w europie. Należy jednak zwrócić uwagę na wybierany termin, bo co roku obchodzony jest w tym miejscu Ramadan. Wycieczka taka łączy zwiedzanie miasta i jego zabytków z plażowaniem. Jest to na pewno ciekawa opcja, w szczególności wtedy, gdy w europie jest zimno.

Rzym

Rzym jest antycznym miastem, które wiele osób uważa za najpiękniejszena świecie. Jest to dobre miejsce na romantyczny wypad, gdzie poza zwiedzaniem można skosztować pysznej, włoskiej kuchni.

Barcelona

Barcelona jest połączeniem city breaku z plażowaniem, dlatego warto to miasto odwiedzić szczególnie w okresie letnim, kiedy można już skorzystać z kąpieli wodnych i słonecznych. W mieście nie brakuje parków i zabytków, a do najpopularniejszych atrakcji należą m.in. Park Gaudiego czy też Sagrada Familia.

Amsterdam

Amsterdam poprzecinany jest licznymi kanałami i charakteryzuje go duża liczba rowerów (jest to jeden z popularniejszych środków transportu). Miasto jest charakterystyczne, a zwiedzenie go w weekend nie powinno stanowić problemu. Jednym z popularniejszych miejsc jest Dzielnica Czerwonych Latarni, gdzie w witrynach lokali stoją roznegliżowane kobiety. W mieście można też trafić na kawiarnie serwujące nielegalne w Polsce rośliny, które w tym kraju są legalne.

Wenecja

Wenecja jest bardzo popularnym wśród turystów miastem, co przekłada się na ceny na miejscu. Za dnia jest oblegana przez zwiedzających, w nocy robi się pusta. Miasto przecięte jest wielona kanałami po których pływają gondole. Najpopularniejszymi miejscami są m.in. Plac Św. Marka czy też dzielnica Sao Polo.

Lwów

Lwów jest dobrym miejscem na wypad, kiedy ma się naprawdę ograniczony budżet. Ceny na miejscu są bardzo niskie, a samo miasto jest ładne i warte zobaczenia. Do najpopularniejszych miejsc zaliczają się m.in. starówka i Opera Lwowska.

Bruksela

Bruksela to zabytki, zieleń oraz bogata oferta kulturalna. Miasto jest siedzibą urzędów Unii Europejskiej. Na ucieczkę od zabytkowej, turystycznej części i zgiełku miasta pozwalają parki. A jeżeli ma się trochę więcej czasu można wybrać się do parku miniatur (Mini Europa Park).

Nie przegap!
Odbierz za darmo listę miejsc, które warto odwiedzić w długie weekendy 2021

Zapisz się do newslettera i sprawdź, gdzie warto polecieć

Invalid email address
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. W każdej chwili możesz się wypisać.

Leave a Reply

Grupa GdzieLecimy

Używamy plików cookies, aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. :)
AkceptujePrivacy Settings

GDPR

  • Polityka prywatności

Polityka prywatności

Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.