City Break

City break to krótki, kilkudniowy wyjazd (często weekendowy) do dużego miasta.
Dobrą okazją do zaplanowania takiej wycieczki są długie weekendy, dzięki którym zwykle nie trzeba brać urlopu, by spędzić kilka dni w innym mieście.
Przy szukaniu miasta na wycieczkę warto wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym przede wszystkim:
– atrakcje, które można znaleźć na miejscu;
– czas trwania lotu (biorąc pod uwagę fakt, że na lotnisku trzeba być odpowiednio wcześniej, optymalny czas lotu na taki krótki wypad to 1-3h);
– ceny na miejscu (jeżeli chce się zorganizować tani wyjazd, poza cenami za samolot, należy sprawdzić ceny noclegów, zwiedzania i wyżywienia na miejscu; są kraje do których regularnie realizowane są tanie loty, jednak na miejscu jest drogo – dotyczy to przede wszystkim krajów Skandynawskich);
– pogoda w okresie, w którym planowany jest wyjazd – wiadomo, z dużym wyprzedzeniem nie sprawdzi się prognozy pogody, ale można sprawdzić historyczne lub średnie temperatury w analogicznym okresie;
– kalendarz świąt – warto sprawdzić czy w kraju do którego planuje się wybrać w danym okresie nie ma świąt narodowych, ponieważ zdarza się tak, że są wtedy nieczynne atrakcje.

Jakie miasto wybrać na city break?

Wszystko zależy od tego, czego się oczekuje od wyjazdu. Miast w Europie nie brakuje, a poniżej można znaleźć kilka propozycji wraz z krótkim opisem, co oferują miasta. Już niedługo pojawią się dłuższe opisy z każdego z nich…ale wszystko po kolei. 🙂

Mediolan

W Mediolanie zwiedzić można przede wszystkim muzea, bazyliki i zamki. Jednak na tym atrakcje się nie kończą. Można znaleźć w nim również piękne parki oraz nowoczesną architekturę (w tym wieżowiec porośnięty lasem). Z kolei miłośnicy natury mogą wybrać się nad Jezioro Bergamo, zlokalizowane ok 80 km od miasta (1,5 h jazdy samochodem).

Berlin

Jedną z popularniejszych atrakcji Berlina jest Mur Berliński. Oczywiście jak w większości dużych miast, w stolicy Niemiec nie brakuje muzeów, kościołów, zamków czy też parków. Miasto to ma dwie twarze, jedną za dnia, drugą w nocy. Światła, które pojawiają się na budynkach po zmierzchu potrafią całkowicie zmienić ich charakter, nadając im jeszcze większego uroku. 

Londyn

Najbardziej rozpoznawanymi atrakcjami Londynu są London Eye, Pałac Buckingham, London Bridge czy też Big Ben. Do wartych zobaczenia miejsc zalicza się także dom towarowy Harrods, w którym ubierają się brytyjskie gwiazdy. Ze względu na dobrze rozbudowaną sieć metra, zwiedzanie stolicy Anglii jest bardzo proste i szybkie.

Wiedeń

Stolica Austrii, Wiedeń, słynie przede wszystkim z pięknych pałaców oraz klimatycznych ogrodów. Do jednych z popularniejszych atrakcji miasta zalicza się także starówka przy której znajdują się liczne knajpki oraz sklepy z najwyższej półki (m.in. Gucci i Prada).

Budapeszt

Charakterystyczną atrakcją Budapesztu są liczne gorące źródła, ulokowane nawet w centrum miasta. Naturalnie, w stolicy Węgier nie brakuje również zamków i ogrodów. Odwiedzając to miasto warto rozważyć także rejs Dunajem.

Bukareszt

W 1977 r. Bukareszt nawiedziło trzęsienie ziemii, po którym postanowiono odbudować miasto wzorując się na architekturze Paryża. Niewątpliwie miasto zachowało jednak też swój wcześniejszy charakter, dlatego jest w tej chwili mieszanką Rumuńsko-Francuską. W mieście warto odwiedzić piękną starówkę, urokliwe parki, a jeżeli ma się trochę więcej czasu, można wybrać się na wycieczkę do Zamku Drakuli (ok 180 km – 3 h jazdy samochodem).

Paryż

Paryż to urokliwe miasto, którego najpopularniejszym symbolem jest Wieża Eiffla. Warto zobaczyć ją nocą, kiedy jest pięknie oświetlona. W Paryżu poza zwiedzaniem licznych zabytków warto wybrać się na spacer uliczkami, zabłądzić i poznać lokalne życie. Typowe francuskie knajpki charakteryzuje muzyka na żywo i tańce.

Praga

Praga ma bardzo zróżnicowaną architekturę, jednak największej popularności przysporzyła jej secesja. Miasto leży w niedużej odległości od Polski i jest niedrogie, dlatego cieszy się dużą popularnością wśród polaków. Warto odwiedzić w nim m.in. starówkę, zamek czy też Most Karola.

Tel Awiw

Tel Awiw leży troszkę dalej od Polski, jednak warto go rozważyć w kontekście city break, ponieważ jest tam cieplej niż w Polsce. Należy jednak zwrócić uwagę na wybierany termin, bo co roku obchodzony jest w tym miejscu Ramadan. Wybierając Tel Awiw na city break można połączyć zwiedzanie miasta i jego zabytków z plażowaniem. Jest to na pewno ciekawa opcja, w szczególności wtedy, gdy w Polsce jest zimno.

Rzym

Rzym jest antycznym miastem, które wiele osób uważa za najpiękniejszena świecie. Jest to dobre miejsce na romantyczny wypad, gdzie poza zwiedzaniem można skosztować pysznej, włoskiej kuchni.

Barcelona

Barcelona pozwala na połączenie zwiedzania z plażowaniem, dlatego warto to miasto odwiedzić szczególnie w okresie letnim, kiedy można już skorzystać z pełni uroków tego miasta. W Barcelonie nie brakuje parków i zabytków, a do najpopularniejszych atrakcji należą m.in. Park Gaudiego czy też Sagrada Familia.

Amsterdam

Amsterdam charakteryzują liczne kanałami i duża liczba rowerów (jest to jeden z popularniejszych środków transportu w tym mieście). Zwiedzenie Amsterdamu w jeden weekend nie powinno stanowić problemu. Jednym z popularniejszych miejsc jest Dzielnica Czerwonych Latarni, gdzie w witrynach lokali stoją roznegliżowane kobiety. W mieście można też trafić na kawiarnie serwujące nielegalne w Polsce rośliny.

Wenecja

Wenecja jest bardzo popularnym wśród turystów miastem, co przekłada się na ceny na miejscu. Za dnia jest oblegana przez zwiedzających, w nocy robi się pusta. Miasto przecięte jest wielona kanałami po których pływają gondole. Najpopularniejszymi miejscami są m.in. Plac Św. Marka czy też dzielnica Sao Polo.

Lwów

Lwów jest dobrym miejscem na wypad, kiedy ma się naprawdę ograniczony budżet. Ceny na miejscu są bardzo niskie, a samo miasto jest ładne i warte zobaczenia. Do najpopularniejszych miejsc zaliczają się m.in. starówka i Opera Lwowska.

Bruksela

Bruksela to zabytki, zieleń oraz bogata oferta kulturalna. Miasto jest siedzibą urzędów Unii Europejskiej. Na ucieczkę od zabytkowej, turystycznej części i zgiełku miasta pozwalają parki. A jeżeli ma się trochę więcej czasu można wybrać się do parku miniatur (Mini Europa Park).

Nie przegap!
Odbierz za darmo listę miejsc, które warto odwiedzić w długie weekendy 2021

Zapisz się do newslettera i sprawdź, gdzie warto polecieć

Invalid email address
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. W każdej chwili możesz się wypisać.

Leave a Reply

Grupa GdzieLecimy

Używamy plików cookies, aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. :)
AkceptujePrivacy Settings

GDPR

  • Polityka prywatności

Polityka prywatności

Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.