Co zrobić, gdy okradną Cię w podróży

Bycie ofiarą kradzieży w trakcie podróży jest jedną z gorszych rzeczy, które mogą się przytrafić. Niestety życie czasem płata figle i trzeba stawić mu czoła.

Poniżej w 7 krokach opisane jest, co należy zrobić, gdy jest się okradzionym w trakcie wyjazdu.

Zastrzeżenie wszystkich ukradzionych kart

Można to zrobić kontaktując się ze swoim bankiem lub przez aplikację mobilną swojego banku. Jest to niezwykle istotne ze względu na fakt, żeby zablokować możliwość wypłaty gotówki i tym samym uchronić się przed utratą środków z konta.
Drugą możliwością jest kontakt z infolinią Zintegrowanego Systemu Zastrzegania Kart Płatniczych pod nr tel 828 828 828 (działa 24h/dobę, 7 dni w tygodniu).

Zmiana haseł

Osoby, które w portfelu noszą swoje hasła, powinny je natychmiast zmienić.

Zastrzeżenie dokumentów

Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest zrobienie tego podczas procedury zastrzegania karty. Ten krok zabezpiecza przed niechcianymi zobowiązaniami, np. kredytami lub chwilówkami.

Zgłoszenie kradzieży na komisariacie policji

Zostaną wówczas wydane oświadczenia potrzebne przy powrocie do kraju oraz przy formalnościach załatwianych po powrocie (wyrobienie nowych dokumentów, uzyskanie odszkodowania).

Zablokowanie telefonu

Jeżeli wśród ukradzionych rzeczy znajdował się telefon, należy zastrzec swój numer. Można to zrobić kontaktując się z infolinią swojego operatora.

Zgłoszenie się do konsulatu/ambasady

Może być to konsulat kraju ojczystego lub inna, dowolna placówka dyplomatyczna z UE. W konsulacie wydawany jest tymczasowy paszport, a także umożliwia on zablokowanie dokumentów, jeśli nie zostało to zrobione przy okazji zastrzegania kart. Placówka ta umożliwia także kontakt z rodziną, w przypadku utraty telefonu. Umożliwia również również transfer gotówki od rodziny. Jeśli rodzina nie jest w stanie przesłać środków, można zasięgnąć kredytu w konsulacie/ambasadzie. Termin spłaty tego kredytu wyznacza konsul, a kwota, którą można pożyczyć jest równowartością najtańszego środka transportu do kraju ojczystego.

Wyrobienie nowych dokumentów po powrocie do domu

Dokumenty pozyskane podczas zgłaszania kradzieży na miejscu (oświadczenia policji, dokumenty z konsulatu) mogą przyczynić się do zmniejszenia ceny za nowe dokumenty tożsamości. Należy pamiętać, by przy wyrabianiu nowego paszportu zwrócić ten, który był tymczasowy.

Nie przegap!
Odbierz za darmo listę miejsc, które warto odwiedzić w długie weekendy 2021

Zapisz się do newslettera i sprawdź, gdzie warto polecieć

Invalid email address
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. W każdej chwili możesz się wypisać.

Leave a Reply

Grupa GdzieLecimy

Używamy plików cookies, aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. :)
AkceptujePrivacy Settings

GDPR

  • Polityka prywatności

Polityka prywatności

Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.