Cypr


Cypr podzielony jest na dwie części – północny i południowy. Aby wjechać na część północną należy mieć ze sobą paszport. Wyspa wyróżnia się bogatą linią brzegową z pięknymi plażami i klimatycznymi zatoczkami oraz sporą ilością zabytków. Można na niej znaleźć tętniące życiem (również nocnym) kurorty, a także małe i spokojne miasteczka. Cypr to również dobre miejsce do uprawiania sportów. Szczególną popularnością cieszą się szlaki piesze w paśmie gór Troodos, z najwyższym szczytem Olimp oraz okolice półwyspu Akamas, w których miłośnicy nurkowania mogą podziwiać piękny świat podwodny.

Kiedy warto lecieć na Cypr?

Na Cyprze temperatury z reguły nie spadają poniżej 6°C. Jednak chcąc plażować, najlepiej jest odwiedzić wyspę między majem, a październikiem, kiedy temperatury mogą sięgać nawet blisko 30°C. W miesiącach sąsiadujących (marzec, kwiecień i listopad) można trafić na temperatury powyżej 20°C. Najchłodniej jest w miesiącach zimowych, ale głównym minusem odwiedzin między grudniem, a lutym jest fakt występowania częstszych opadów deszczy, niż w pozostałych miesiącach.

Praktyczne porady dla podróżujących na Cypr

1. Na Cypr południowy można dostać się z samym dowodem osobistym, chcąc jednak odwiedzić również północną część wyspy należy mieć ze sobą paszport.

2. Na Cyprze południowym obowiązującą walutą jest euro. Cypr północny należy do terytorium Turcji, w związku z czym główną walutą jest tam lira turecka. Jednak w większości miejsc można płacić również w euro. Na całej wyspie jest dużo bankomatów, płatność kartą również jest możliwa w wielu miejscach. Poza gotówką warto zabrać ze sobą kartę Revolut.

3. Na Cyprze znajdują się brytyjskie gniazdka, dlatego warto zabrać przejściówki.

4. Na wyspie obowiązuje ruch lewostronny. Pomimo tego zwiedzanie wyspy samochodem jest wygodną opcją, samochód można zarezerwować np. na Booking.com.

5. Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie podróżne, np. na Rankomat.

6. Odwiedzając Cypr Północny, w razie potrzeby nie podlega się pomocy konsularnej.

7. Lotniska na terenie Cypru Północnego nie są dopuszczone do międzynarodowego ruchu lotniczego.

8. Aby przekroczyć samochodem granicę z Cyprem Północnym należy wykupić dodatkową polisę OC.

9. Część plaż jest kamienista, dlatego warto zabrać ze sobą specjalne buty do wody.

Nie przegap!
Odbierz za darmo listę miejsc, które warto odwiedzić w długie weekendy 2021

Zapisz się do newslettera i sprawdź, gdzie warto polecieć

Invalid email address
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. W każdej chwili możesz się wypisać.

Leave a Reply

Grupa GdzieLecimy

Używamy plików cookies, aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. :)
AkceptujePrivacy Settings

GDPR

  • Polityka prywatności

Polityka prywatności

Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.