Jak znaleźć dobry nocleg na Booking.com

Temat noclegów na wyjazdach jest szeroki i ciężko byłoby zmieścić wszystko w jednym opisie tak, by przy okazji nie okazał się za długi. Dlatego w tym wpisie znajduje się opis dotyczący konkretnej wyszukiwarki noclegów, jaką jest Booking.com. Dużo osób ma problem ze znalezieniem noclegu, który by go satysfakcjonował lub zwyczajnie zastanawia się czy to, w jaki sposób wyszukuje noclegów jest optymalny. Podzielę się zatem funkcjami tej wyszukiwarki, z których korzystam i poradami dotyczącymi tego, na co zwracam uwagę przy rezerwacjach.

Termin wyjazdu

Przeze wszystkim niezwykle istotne jest wpisanie dat planowanego wyjazdu, ponieważ przeglądarka automatycznie wskaże tylko te obiekty, które są dostępne w potrzebnym terminie. Aby mieć dodatkową pewność można użyć filtru „pokaż tylko dostępne obiekty”.

Godziny zameldowania i wymeldowania

Warto jest sprawdzić w jakich godzinach obiekt umożliwia zameldowanie oraz kiedy następuje wymeldowanie. Jest to szczególne istotne w sytuacji, gdy dotarcie na miejsce planowane jest w nocy. Należy sprawdzić czy obiekt posiada recepcję 24h/dobę.
W przypadku kwater prywatnych należy ustalić z właścicielem w jakich godzinach można odebrać od niego klucze.
Standardem jest wcześniejsza godzina wymeldowania niż zameldowania, ponieważ obsługa musi mieć czas na przygotowanie pokoju dla kolejnych gości.

Lokalizacja obiektu

Oczywistym jest, że należy wpisać cel podróży, ale równie istotne jest sprawdzenie lokalizacji noclegów, które zostały zaproponowane przez wyszukiwarkę. Zdarza się, w szczególności przy wyborze mniejszych miejscowości, że Booking proponuje nocleg w miejscowości sąsiedniej. Wyświetla się wtedy komunikat, jak na zdjęciu poniżej. Lokalizację można łatwo sprawdzić w podglądzie mapy lub w Google Maps.

Warto również sprawdzić poniższe cechy dotyczące lokalizacji:
– odległość od atrakcji;
– odległość od komunikacji miejskiej – jeżeli zamierza się nią przemieszczać;
– odległość od plaży – w przypadku wyjazdu w celu plażowania;
– odległość od lotniska/dworca autobusowego/dworca kolejowego i połączenie z nim – warto wybrać miejsce dobrze skomunikowane i w niedużej odległości, tak, by nie tracić dużo czasu na dojazd;
– obecność parkingu – jeżeli planuje się zwiedzanie samochodem, warto sprawdzić czy obiekt oferuje parking, jaka jest za niego opłata lub, w przypadku braku parkingu, czy w pobliżu są parkingi miejskie i czy są płatne;
– obecność transferu hotelowego – istotnie jest to w miejscach ze słabo rozwiniętą komunikacją miejską.

Łazienka

Na Booking.com można trafić na lokale, które oferują pokoje z tzw. „wspólną łazienką”. Oznacza to, że łazienka znajduje się na korytarzu i korzysta z niej np. całe piętro.

Filtry

Bardzo przydatną funkcją w wyszukiwaniu noclegów na Booking.com są filtry, które są mocno rozbudowane.
W wersji podstawowej można przefiltrować według kryteriów:
– cena, która jest przez każdego postrzegana trochę inaczej – to, co dla jednego jest tanie, dla drugiego może być bardzo drogie. Filtr powoduje ustawienie wyszukiwań od najtańszych do najdroższy;
– całe domy i apartamenty – przydatna funkcja dla tych, którzy podróżują w większym gronie i niekoniecznie chcą spędzić wakacje w hotelu, a wolą więcej prywatności; nie jest też tajemnicą, że taka opcja może być tańsza niż w przypadku rezerwacji dla całej grupy pokoi hotelowych;
– najpierw obiekty z bezpłatnym odwołaniem – filtr wyjątkowo praktyczny od momentu pojawienia się COVID-19, jak sama nazwa wskazuje, filtr lokuje na górze wyszukiwarki noclegi, które oferują bezpłatne odwołanie rezerwacji;
– ocena Gości i cena – czyli wg stosunku tego, jak pozostali użytkownicy oceniają obiekt do jego ceny;
– liczba gwiazdek i cena – czyli ułożenie ofert wg ilości gwiazdek i posortowanie w każdej grupie gwiazdek wg ceny;
– gwiazdki – ten filtr umożliwia wybór posortowania od najwyższej ilości gwiazdek do najniższej, i odwrotnie;
– odległość od centrum miasta – ustawia wyniki od tych najbliżej centrum miasta do tych najdalej od niego położonych;
– najczęściej i najlepiej oceniane – ten filtr ustawia wyniki wg opinii pozostałych użytkowników, ale bierze również pod uwagę ilość pozostawionych opinii. Obiekty z większą ilością opinii są bardziej godne zaufania. Nie znaczy to, że te, które mają ich mniej muszą być gorsze, mogą być po prostu niedawno dodane do portalu i czekać na opinie gości.


WAŻNE

Bezpłatne odwołanie rezerwacji nie oznacza, że za nie nic nie płacisz. Zwykle taka rezerwacja jest nieco droższa, jednak w przypadku rezygnacji, środki są zwracane. Czyli, jeżeli zrealizujesz wyjazd to nocleg kosztował Cię nieco drożej niż gdybyś nie miał tej usługi wykupionej. Jeżeli jednak odwołasz wyjazd zwracane jest 100% tego, co było wpłacone (czyli kwota dopłacana za bezpłatne odwołanie również).

Ja wykupuję tą opcję zawsze (kupowałam jeszcze przed COVID-19).


Podstawowe filtry, które zostały opisane powyżej znajdują się w miejscu zaznaczonym na poniższym zdjęciu.

Dodatkowe filtry

Dodatkowe filtry są naprawdę przydatne. Oferują filtrowanie m.in. wg oczekiwanej opcji wyżywienia, przedziału cenowego, ilości i rodzaju łóżek, udogodnień (np. parkingu, widoku na morze, tarasu, basenu w hotelu) i wielu innych specyfikacji. Dodatkowe filtry znajdują się po lewej stronie witryny.

Opinie Gości

Opinie Gości spośród filtrów zasługują na wyróżnienie, ponieważ to one w dużej mierze zwiększają szansę na wybranie dobrego obiektu. Warto wybierać te obiekty, które mają nie tylko najwyższe oceny, ale także posiadają dużo opinii. Im więcej osób ocenia coś dobrze, tym większe prawdopodobieństwo, że faktycznie to jest dobre. W komentarzach nie zawsze pojawiają się same przychylne wypowiedzi, dlatego warto je poczytać.

Cena

Na Booking.com obiekty oferują różne warianty pokoi, dlatego należy doczytać, co oferowane jest w konkretnym wariancie cenowym.

Rodzaj noclegu

Na Booking.com znajdują się różne rodzaje obiektów, a także opcji noclegowych. Można trafić tam na m.in. pokoje hotelowe, kwatery prywatne, apartamenty, ale także na pokoje wieloosobowe (zakwaterowanie jest wtedy z grupą obcych osób) lub hotele kapsułkowe (czy wynajęcie samego łóżka w zamykanej kapsule). Zanim dokona się rezerwacji, należy sprawdzić jaki obiekt znajduje się w ofercie. Istotnym puntem jest też wielkość pokoju, szczególnie w przypadku pokoi wieloosobowych.

Zdjęcia z obiektu

Zdjęcia zwykle są nieco podkolorowane i należy się z tym liczyć, jednak te obiekty, które mają je w swojej ofercie i mają pokazane różne miejsca z hotelu, zwykle są bardziej godne zaufania.

Rodzaj wyżywienia

Dokonując rezerwacji warto zwrócić uwagę na warianty wyżywienia jaki dany obiekt oferuje. Nie wszędzie można wykupić wyżywienie. Warto również porównać różnice w cenie między opcją z wyżywieniem i bez niego. Na tej podstawie oraz sprawdzając orientacyjne ceny za jedzenie na mieście, można ocenić która wersja jest bardziej opłacalna.
Ja zwykle wykupuję wariant śniadanie lub śniadanie + kolacja. Robię tak dlatego, że zwykle cały dzień jestem poza obiektem i nie opłaca mi się wracać na sam obiad, dlatego wolę go zjeść na mieście lub w innym miejscu, które zwiedzam.

Klimatyzacja, ogrzewanie i inne rzeczy, które wydają się w Europie normą

Przy rezerwacji należy upewnić się czy w pokoju znajduje się klimatyzacja, ciepła woda, ogrzewanie. Niestety aby dosięgnąć tych informacji należy poczytać komentarze, w których pozostali Goście dzielą się nimi.
Co istotne, jadąc w tropikalne kierunki, gdzie występuje malaria, warto upewnić się, że nad łóżkiem jest moskitiera.

Udogodnienia i otoczenie obiektu

Dokonując rezerwacji warto również poczytać o otoczeniu obiektu (zwykle określane są odległości do najbliższych sklepów, restauracji itp.). Z kolei czytając o udogodnieniach można dowiedzieć się m.in. o wspomnianej wcześniej łazience, obecności lodówki, obecności TV, akceptowaniu zwierząt w obiekcie itp.
Ja zwykle sprawdzam czy w pokojach znajduje się sejf. W szczególności, gdy wyjeżdżam za granicę i mam ze sobą dokumenty, których nie chcę wszędzie ze sobą wozić. Można też np. schować do niego klucze od mieszkania w kraju i wiele innych cennych rzeczy. Należy też sprawdzić czy jest on już w cenie, czy należy za niego dopłacić.

Możliwość wyjazdów rodzinnych

Niektóre obiekty oznaczone są jako dostępne tylko dla dorosłych lub obowiązuje w nich ograniczenie dotyczące minimalnego wieku dzieci (np. od 8 lat). Informację taką można znaleźć w miejscu „zasady pobytu”.

Sprawdzenie cen na różnych urządzeniach

Booking.com różnicuje ceny na różnych urządzeniach. Zdarza się np., że obiekt jest tańszy przy dokonaniu rezerwacji z urządzenia mobilnego. Dlatego przez dokonaniem rezerwacji warto jest to sprawdzić.

Okazje na Booking.com

Na portalu ceny potrafią zmienić się czasem z dnia na dzień. Można trafić na specjalne okazje obowiązujące przez 1 dzień. Oznaczone są one wtedy specjalnym symbolem z podpisem związanym z promocją.

Jak zbierać zniżki na Booking.com

Booking.com oferuje program Genius. Aby do niego dołączyć należy się zarejestrować w serwisie i dokonywać rezerwacji zawsze z tego samego konta. Program ma dwa poziomy.

Poziom 1 Genius

Wystarczy zrealizować 2 rezerwacje z Booking.com, aby otrzymać:
• bezpłatne dożywotnie członkostwo;
• 10% zniżki na wybrane obiekty w przy kolejnych podróżach.

Poziom 2 Genius

Poziom 2 Genius obowiązuje od 5 wykonanych rezerwacji przez Booking.com w ciągu 2 lat. Otrzymuje się wówczas:
• bezpłatne dożywotnie członkostwo;
• 10% lub 15% zniżki na wybrane obiekty przy kolejnych podróżach;
• bezpłatne śniadania w wybranych opcjach;
• bezpłatne podwyższenie kategorii pokoju w wybranych opcjach.

Program jest sprawdzony i naprawdę działa. 🙂
Można sporo zaoszczędzić, a wystarczy się zarejestrować.

Nie przegap!
Odbierz za darmo listę miejsc, które warto odwiedzić w długie weekendy 2021

Zapisz się do newslettera i sprawdź, gdzie warto polecieć

Invalid email address
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. W każdej chwili możesz się wypisać.

Leave a Reply

Grupa GdzieLecimy

Używamy plików cookies, aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. :)
AkceptujePrivacy Settings

GDPR

  • Polityka prywatności

Polityka prywatności

Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.