Maroko


Maroko znajduje się na kontynencie afrykańskim i z tego względu jego klimat pozwala na cieszenie się słońcem przez ok. 300 dni w roku. Temperatury w lato wynoszą zazwyczaj ponad 25°C, zimą z kolei mogą spaść do ok 18°C.
Należy jednak pamiętać, że w Maroko nawet zimą potrafi być gorąco, dlatego bezwzględnie na porę roku planowanego wyjazdu należy zabrać kremy z filtrem i nakrycie głowy.
Najmniej dni deszczowych jest w lipcu i sierpniu (zazwyczaj w ogóle wtedy nie pada). W okresie jesienno-zimowym może zdarzyć się nawet do 12 dni deszczowych w ciągu miesiąca.
Najpopularniejszymi miejscami w Maroko są: Casablanca, Marrakesz oraz Agadir.

Jak podróżować po Maroko?

Najlepszym sposobem na zwiedzanie tego kraju jest komunikacja miejska lub korzystanie z taksówek i tok-toków (marokańska wersja tajlandzkich tuk-tuków). W Maroko można wynająć samochód, ale bywa to bardzo stresujące – niestety na drogach panuje chaos i każdy jedzie tak, jak chce.
Taksówki nie posiadają taksometrów w związku z czym cena za przejazd powinna być ustalona przed rozpoczęciem podróży. Marokańscy taksówkarze otwarci są na negocjacje cen, nie należy się zatem krępować ze zbijaniem ceny.
Pod pojęciem komunikacja miejska mieszczą się głównie autobusy (pociągi kursują tylko do Marrakeszu). W kraju kursują dwa rodzaje autobusów CTM (linia państwowa) i linie prywatne.
W przeciwieństwie do standardów europejskich, gdzie komunikacja prywatna zazwyczaj prezentuje wyższą jakość niż państwowa, w Maroko to linie CTM są bardziej luksusowe. Państwowe pojazdy są klimatyzowane, nowoczesne, a obsługa jest na wyższym poziomie. Miejsca są numerowane i nikogo nie powinien zdziwić fakt zostawienia bagaży przy kasie biletowej po zakupie biletów. Załadunkiem do autobusu zajmuje się obsługa linii. Do odbioru bagażu po podróży potrzebny jest kwit z kasy (trzeba go pilnować).
Podróż linią prywatną może okazać się nie lada wyzwaniem dla osób nieprzyzwyczajonych do kiepskich warunków w podróży. Fotele niejednokrotnie są mocno zniszczone, część oparć nie trzyma się w pionie, klimatyzacja może nie działać, a podróżując nocą można zmarznąć ze względu na brak ogrzewania. Samych linii jest sporo, a na przystankach znajduje się mnóstwo naganiaczy. Warto sprawdzić w kilku źródłach oferty przed zdecydowaniem się na zakup biletu.
Przejazd autobusem zazwyczaj trwa mniej więcej dwa razy dłużej niż zostało to przedstawione w okienku przy zakupie biletu.

Jak płacić w Maroko?

W Maroko nie wszędzie można zapłacić kartą, dlatego warto zabrać ze sobą gotówkę. Gdyby jednak zaistniała potrzeba pobrania gotówki, bankomaty znajdują się na lotniskach i zazwyczaj w centrach miast. Dirham marokański dostępny jest jedynie w Maroko, dlatego przed wyjazdem nie ma szans na zakup tej waluty. Na wyjazd należy zabrać ze sobą euro, które można wymienić w lokalnych kantorach.

Odżywianie i higiena w Maroko

W kraju tym nie powinno się jeść surowych potraw. Należy jeść tylko to, co zostało poddane obróbce termicznej, a także spożywać tylko butelkowane napoje. Do mycia zębów również trzeba używać wody butelkowanej.

Restrykcje w Maroko

Ze względu na panującą w kraju religię, picie alkoholu w miejscach publicznych jest niedozwolone. Można go zakupić w kilku sieciowych sklepach, barach i hotelach, jednak należy liczyć się z tym, że przebywając na ulicy w stanie nietrzeźwości można trafić do aresztu.

Niedozwolone jest także fotografowanie służb mundurowych. Z kolei chcąc sfotografować Marokańczyka należy poprosić go o zgodę (może żądać za to opłaty – Europejczycy przyzwyczaili do tego lokalsów). Ponadto w Maroko można spotkać żebrzących starców i dzieci, a także spotkać się z sytuacjami, gdy ktoś upomina się o zapłatę za wykonane przez turystę zdjęcie (np. kozy).

Pomimo tego, że Maroko uważane jest za stosunkowo bezpieczne dla turystów, najlepiej poruszać się w nim w kilkuosobowych grupach i unikać spacerów po zmroku. Nawet w centrum miasta zdarzają się napady. Warto mieć ze sobą dodatkowy (zapasowy) portfel z niewielką ilością gotówki na wypadek, gdyby ktoś zechciał go ukraść. W Maroko jest bardzo dużo kieszonkowców, dlatego trzeba mieć oczy dookoła głowy i pilnować swoich rzeczy. Nie powinno się również odwiedzać biednych dzielnic w miastach – są one niebezpieczne.

Religia obowiązująca w Maroko zobowiązuje kobiety do skromnego ubioru (ubranie nie powinno odsłaniać zbyt dużo ciała). Pomimo tego na plaży można swobodnie czerpać kąpiele słoneczne w kostiumie kąpielowym i nikt nie zwróci na to uwagi.

Pozostałe praktyczne informacje dla podróżujących do Maroko

1. Do Maroko można podróżować z samym paszportem (wiza nie jest wymagana). Należy jednak upewnić się, że termin ważności paszportu podczas przekraczania granicy upływa za min. 6 miesięcy.

2. Nie powinien nikogo zdziwić fakt pytania przy przekraczaniu granicy o środki na pobyt w kraju – to się zdarza i jest to normalne pytanie w tym kraju.

3. Walutą obowiązującą w Maroko jest dirham marokański (MAD).

4. W kraju tym panuje zwyczaj zostawiania napiwków przewodnikom, kierowcom oraz kelnerom (ok 10-15% wartości rachunku).

5. Przed wyjazdem warto kupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

Nie przegap!
Odbierz za darmo listę miejsc, które warto odwiedzić w długie weekendy 2021

Zapisz się do newslettera i sprawdź, gdzie warto polecieć

Invalid email address
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. W każdej chwili możesz się wypisać.

Leave a Reply

Grupa GdzieLecimy

Używamy plików cookies, aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. :)
AkceptujePrivacy Settings

GDPR

  • Polityka prywatności

Polityka prywatności

Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.