Nowy Jork


Nowy Jork jest największym i najbardziej zatłoczonym miastem Stanów Zjednoczonych. Miasto ma 5 dzielnic: Manhattan (najbardziej słynna i najatrakcyjniejsza), Brooklyn, Queens, Bronx, a także Staten Island (wyspa). Z kolei w skład dzielnicy Manhattan wchodzą 3 części: Lower Manhattan (Downtown), Midtown (najpopularniejsza część) oraz Upper Manhattan.

Kiedy lecieć do Nowego Jorku?

Nowy Jork ma wiele do zaoferowania przez cały rok. W lato temperatury sięgają 28°C, jednak ze względu na dużą ilość betonu znajdującego się w mieście, temperatura odczuwalna jest nieco wyższa. Zimą temperatura spada do ok. 0°C. W przeciwieństwie do lata, zimą odczuwalna temperatura jest niższa niż ta na termometrach. Przyczyną jest wysoka wilgotność powietrza. Nowy Jork najwięcej oferuje wiosną – to właśnie wtedy kwitną rośliny, a Central Park obsadzany jest tulipanami. Najmniej przyjazny zwiedzaniu jest wrzesień, ponieważ zdarzają się wtedy burze i huragany.

Jaki transport jest najlepszy w Nowym Jorku?

Po Nowym Jorku najwygodniej jest poruszać się metrem, które kursuje przez całą dobę. Transport ten umożliwia MetroCard, które można zakupić w kioskach, na oficjalnej stronie MetroCard, a także na stacjach metra. Alternatywą dla metra są autobusy. Ich oznaczenia zbudowane są z liter i cyfr, przy czym litery nawiązują do nazwy dzielnicy, np. litera M zarezerwowana jest dla Manhattanu. Istotne również jest to, że w godzinach 22:00-05:00 autobusy zatrzymują się tylko na żądanie. W niektórych przypadkach, jak na przykład w przypadku wyprawy na Staten Island, koniecznością może okazać się prom. Jeden z kursujących promów jest bezpłatny, startuje co 15 min i nazywa się Staten Island Ferry. Na prom można zabrać rower. Poza tą bezpłatną opcją, kursują również płatne promy, które mają nieco więcej przystanków i pływają częściej. Jedną z opcji przemieszczania się w Nowym Jorku jest również kolej liniowa, która kursuje między Manhattanem, a Roosevelt Island. W Nowym Jorku popularne są również znane na całym świecie taksówki. Wszystkie te, w których włączone są światła na dachu są wolne, jeżeli taksówka jest zajęta, sygnalizacja jest wyłączana. W mieście tym napiwki są obowiązkowe i daje się je praktycznie wszędzie (od restauracji po fryzjerów), dlatego do kosztów przejazdu należy dopłacić 10-20% zapłaconej taryfy właśnie jako napiwek. Ponadto trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z przejazdami mostami czy też tunelami, ponieważ to właśnie pasażer je ponosi. Bez względu na wysokość rachunku, wszystkie taksówki zobowiązane są do przyjęcia płatności kartą. Jeżeli ktoś jest jednak przeciwnikiem podróży komunikacją miejską lub taksówkami, może zdecydować się na zwiedzanie rowerem. Powinien jednak liczyć się z tym, że poruszanie się po tym zatłoczonym mieście w ten sposób potrafi być naprawdę trudne.

Praktyczne porady dla podróżujących do Nowego Jorku

1. Przed wycieczką warto zakupić dodatkowe ubezpieczenie podróżnicze, np. na Rankomat.

2. Ceny podawane są bez podatku, który doliczany jest dopiero przy kasie. Należy o tym pamiętać przy zakupach, kupowaniu biletów i jedzeniu na mieście.

3. Na wszelkie imprezy, np. do klubów wpuszczają dopiero po okazaniu oryginału dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowód osobisty, paszport).

4. Przy planowaniu zwiedzania, warto sprawdzić kiedy są darmowe wejścia do poszczególnych atrakcji. W ten sposób można sporo zaoszczędzić.

5. Do USA obywatele polscy mogą podróżować bez wiz. Potrzebują jednak zezwolenia ESTA o które można wnioskować przez internet. Odpowiedź uzyskuje się w ciągu 72h. Jednorazowo można przebywać w USA bez wizy 90 dni.

6. Jeżeli planuje się zwiedzanie metrem, warto kupić bilet okresowy (np. 7-dniowy), który nie ma limitów na ilość przejazdów w danym okresie. Pozwoli to na zaoszczędzenie pieniędzy.

Nie przegap!
Odbierz za darmo listę miejsc, które warto odwiedzić w długie weekendy 2021

Zapisz się do newslettera i sprawdź, gdzie warto polecieć

Invalid email address
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. W każdej chwili możesz się wypisać.

Leave a Reply

Grupa GdzieLecimy

Używamy plików cookies, aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. :)
AkceptujePrivacy Settings

GDPR

  • Polityka prywatności

Polityka prywatności

Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.