Atrakcje w Pradze

Atrakcje w Pradze

Ściana Johna Lennona

To symboliczne miejsce, w którym od 1988 przeciwnicy komunizmu zostawiali swoje słowa na murze w ramach protestu.

Złota Uliczka

Złota Uliczka w przeszłości była miejscem wybieranym na swoją siedzibę przez licznych złotników. Obecnie znajduje się na niej wiele sklepików i wystaw.

Biblioteka na Strahovie

Biblioteka uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Podzielona jest na 3 części: Salę Filozoficzną, Salę Teologiczną oraz Gabinet Osobliwości. Wszystkie ozdobione są pięknymi freskami.

Wzgórze Petřín

Ulokowana jest na nim 65 metrowa wieża, z której podziwiać można panoramę miasta. Na Wzgórzu Petřín znajduje się również Obserwatorium Astronomiczne i Rosarium – dobre miejsce dla rodzin z dziećmi.

Most Karola

Most Karola uznawany jest za jednym z najpopularniejszych i najcenniejszych zabytków Pragi. Wybudowany jest w stylu gotyckim. Most najlepiej jest odwiedzić o świcie, ponieważ w ciągu dnia jest mocno zatłoczony.

Vinárna Čertovka

Vinárna Čertovka to najwęższa uliczka w Pradze. Zainstalowano na niej sygnalizację świetlną, aby piesi mogli się mijać.

Rzeźba „Sikający”

Nazwa rzeźby oznacza dokładnie to, co nasuwa się na myśli. Rzeźba powstała z okazji wstąpienia Czech do Unii Europejskiej i przedstawia dwóch mężczyzn oddających mocz. Autor kształt rzeźby podobno tłumaczy się tym, że oddawanie moczu korzy się z ulgą i przyjemnością, podobnie jak wstąpienie do UE. Co ciekawe, członkami mężczyzn z rzeźby można sterować za pomocą SMS.

Muzeum Kampa

To muzeum sztuki współczesnej. Rzeźby znajdują się zarówno w budynku, jak i na zewnątrz. W sąsiedztwie muzeum znajduje się rzeźba niemowląt Davida Černy’ego, które zamiast twarzy posiadają kod pocztowy.

Obrotowa głowa Franza Kafki

To ciekawy projekt autorstwa Davida Černego – rzeźba wykonana z lustrzanego materiału, która przedstawia obrotową głowę.

Książkowa wieża

Książkowa wieża znajduje się w Bibliotece Miejskiej i jak nazwa wskazuje jest instalacją wykonaną z książek.

Starówka

Jest to doskonałe miejsce na spacer. Można w tym zobaczyć tam jeden z najsłynniejszych zegarów astronomicznych na świecie – Pražský Orloj. Na Rynku Starego miasta znajduje się również Kościół Marii Panny przez Tynem. Zabudowa starówki wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Náplavce

Náplavce to bulwar nad Wełtawą. Można wypić w tym miejscu drinka, wino lub skosztować regionalnych smakołyków.

Żydowska dzielnica Josefov

W tej części miasta znajduje się najstarszy w Europie Żydowski Cmentarz oraz piękne synagogi.

Pałac Wallensteina

Pałac Wallensteina jest obecnie siedzibą senatu. Otaczają go przepiękne ogrody.

Muzeum Kolejnictwa – Railway Kingdom

W muzeum poza instalacjami związanymi z kolejnictwem znajduje się największa interaktywna makieta Pragi.

Tańczący Dom

Jest to popularny biurowiec, który ma unikalny, ciekawy kształt.

Hradczany

Jest to wzgórze zamkowe, znajdują się na nim m.in.:

– Loreta – kościół, z którego jednak część zwana jest „świętym domkiem”; częsty cel pielgrzymów.

– Pałac Schwarzenbergów – pałac, który uznawany jest za jedną z najpiękniejszych budowli renesansu w Czechac. Od 2008 r. można podziwiać w nim zbiory czeskiego baroku.

– Pałac Sternbergów – w pałacu znajduje się jeden z oddziałów Galerii Narodowej – wystawa „Sztuka europejska od starożytności do końca baroku”.

– Ratusz hradczański – jest to dawny ratusz przekształcony na kamienicę.

– Klasztor Kapucynów i kościół NMP Anielskiej – jest to najstarszy klasztor kapucynów w Czechach.

– Pałac Czerninów i ogrody – jest to podobno największy praski pałac. Znajduje się w nim siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w związku z czym budynku nie można zwiedzać. Otwarty na odwiedzających pozostaje jednak piękny ogród.

– Klasztor na Strahovie – w jego skład wchodzi bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz kościół św. Rocha, a także wspomniana wcześniej biblioteka na Starhovie.

Zamek oraz Katedra św. Wita

Katedra św. Wita uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Znajdują się w niej 22 katedry, które powstawały w różnych epokach. Razem z Zamkiem, Katedra tworzy jeden z najbardziej rozpoznawalnych kompleksów w Europie. Przy zamku znajdują się otwarte dla turystó ogrody.

Wzgórze Wyszehrad

Niektórzy wzgórze to porównują do Krakowskiego Wawelu. Miejsce to było pierwszą siedzibą czeskich książąt. Aktualnie znajduje się tam m.in. park i jest do doskonałe miejsce na spokojny spacer.

Dzielnica Troja

Jednym z najciekawszych miejsc w tej dzielnicy jest Pałac Trojski wybudowany w barokowym stylu. Poza pałacem można zwiedzić otaczające go ogrody.

Ogród Botaniczny

Praski Ogród Botaniczny należy do największych tego rodzaju obiektów w Europie. Znajduje się w nim nawet winnica, a jej wyroby sprzedawane są w pobliskiej restauracji.

Žižkov, Karlin i Vinohrady

Jest to dzielnica, w której niegdyś zamieszkiwali robotnicy. Obecnie chętnie wybierają ją artyści, miłośnicy „prawdziwej Pragi” oraz hipsterzy. Również w tej dzielnicy znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza oraz Muzeum Wojska. W dzielnicy Žižkov oraz Holesovice można z kolei znaleźć najlepsze kawiarnie, bary oraz kluby. W Žižkov znajduje się także kontrowersyjna Wieża telewizyjna Žižkov na której znajdują się rzeźby raczujących się dzieci.

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Pradze znajduje się na placu św. Wacława i sama jego bryła jest imponująca. Wstęp do niego jest bezpłatny w poniedziałki.

Muzeum Secesji i Alfonsa Muchy

W muzeum znajduje się wystawa związana z życiem Alfonsa Muchy (twórcy z czasów secesji).

Letenské sady

To park w centrum Pragi, który służy również za świetny punkt widokowy.


Nie przegap!
Odbierz za darmo listę miejsc, które warto odwiedzić w długie weekendy 2021

Zapisz się do newslettera i sprawdź, gdzie warto polecieć

Invalid email address
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. W każdej chwili możesz się wypisać.

Leave a Reply

Grupa GdzieLecimy

Używamy plików cookies, aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. :)
AkceptujePrivacy Settings

GDPR

  • Polityka prywatności

Polityka prywatności

Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.