Atrakcje w Rzymie

Atrakcje w Rzymie

Bazylika św. Piotra

Z jej kopuły, którą zaprojektował Michał Anioł, można oglądać panoramę miasta. Wejście jest darmowe, ale kolejki są długie (w szczególności w sezonie).

Zatybrze

Zatybrze jest modną dzielnicą, pełną knajpek, kawiarni i bardzo dobrych restauracji.

Zamek św. Anioła

Zamek św. Anioła początkowo był mauzoleum cesarzy, z biegiem lat stał się fortecą papieży. Aktualnie z jego szczytu rozciągają się jedne z najlepszych widoków na panoramę Watykanu i Rzymu.

Bazylika św. Jana na Leteranie

Jest to historyczna siedziba papieży, a wielu z nich spoczywa właśnie w tym miejscu. Wejście jest darmowe.

Dziurka od klucza

Dziurka od klucza to niecodzienne, jak na atrakcję turystyczną miejsce. Na wzgórzu Awentyn znajduje się niedostępny dla odwiedzających pałac otoczony przez ogrody, do których wejście blokuje brama. Właśnie przez dziurkę od klucza w tej bramie liczni turyści podziwiają kopułę Bazyliki św. Piotra.

Panteon

Panteon jest okrągłą świątynią, która oświetlona w środku jest ogromnym na ok. 9 m otworem. Z zewnątrz budynek ozdobiony jest wysokimi kolumnami. Wejście do środka jest bezpłatne.

Koloseum

Koloseum jest jedną z głównych atrakcji Rzymu. Dawniej w tym miejscu miały się odbywać m.in. walki gladiatorów podczas igrzysk. Budynek z zewnątrz można podziwiać za darmo, z kolei wejście do środka jest płatne. Warto zakupić bilety wcześniej przez internet, aby uniknąć czekania w długich kolejkach.

Palatyn

Palatyn jest wzgórzem na którym znajdują się antyczne pozostałości. Jednak jego główną atrakcją jest widok na Koloseum i Forum Romanum.

Galeria Sciarra

Galeria Sciarra posiada przepiękny wewnętrzny dziedziniec pokryty malowidłami. Jej dach zbudowany jest z metalu i szkła. Budynek jest prywatny, ale w dni powszednie w godzinach pracy można do niego wchodzić.

Forum Romanum

W Forum Romanum można obejrzeć pomniki ludzi będących u władzy w dawnych latach oraz pospacerować między ruinami centrum antycznego Rzymu. Można je podziwiać także z Palatynu.

Piazza del Popolo

Jest to plac na którym w przeszłości dokonywano egzekucji. Aktualnie ciekawostką z nim związaną są dwa sąsiadujące ze sobą identyczne kościoły.

Bazylika św. Klemensa

Bazylikę św. Klemensa wyróżniają, spośród innych tego typu miejsc, jej podziemia. Na dwóch podziemnych piętrach znajdują się świątynie.

Bazylika Matki Boskiej Większej

W tej Bazylice znajdują się relikwie żłóbka Jezusa. Wejście jest darmowe. Warto z niego skorzystać, ponieważ dopiero wnętrze budynku robi wrażenie.

Ołtarz Ojczyzny

Ołtarz Ojczyzny został wybudowany przy Placu Weneckim na pamiątkę zjednoczenia Włoch. Jest to bardzo duży budynek, z którego można zobaczyć panoramę miasta. O ile na schody można wejść za darmo, o tyle za wejście na tarasy trzeba zapłacić.

Galeria i ogrody Borghese

W Galerii znajduje się bogata kolekcja dzieł sztuki ze zbiorów kardynała Borghese, a budynek otoczony jest pięknymi ogrodami, w których można odpocząć od zgiełku miasta.

Bazylika św. Pawła za Murami

Jest to duży budynek o klimacie z lekka egzotycznym. W tym miejscu spoczywa św. Paweł.

Kapitol

Kapitol jest jednym z 7 wzgórz otaczających Rzym i jest dobrym punktem widokowym do oglądania Forum Romanum.

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi jest miejscem ściągającym tłumy turystów. Jej architektura wzbudza zachwyt u wielu odwiedzających.

Pałac Krywinalski

Pałac Krywinalski wzniesiony jest na wzgórzu Krywinał i jest obecnie oficjalną siedzibą Prezydenta Włoch. Pałac można zwiedzać z przewodnikiem w dwóch wersjach: krótszej bezpłatnej (jednak należy uiścić opłatę rezerwacyjną – ok. 1,5 euro) lub dłuższej płatnej (w tej wersji zwiedza się nie tylko pałac, ale także ogrody i stajnie). Wg informacji na stronie internetowej krótsza wycieczka trwa ok. 90 min. Rezerwacji dokonuje się online. Dodatkową atrakcją od czerwca do września są niedzielne zmiany warty o godz. 18.00. W pozostałe miesiące jest to godz. 16.00.

Kościół św. Andrzeja w Krywinale

Ten kościół z pozoru niczym się nie wyróżnia, jednak to w tym miejscu w klasztorze mieszkał św. Stanisław Kostka. Można zobaczyć pomieszczenia klasztorne, w których znajduje się rzeźba przedstawiająca św. Stanisława na łożu śmierci. Wejście jest płatne.

Usta Prawdy

Usta Prawdy znajdują się przy Santa Maria di Cosmedin. Kolejki do nich są długie, a legenda mówi, że ten, kto włoży palce do posągu i kłamie, ten będzie miał „odgryzione” przez posąg palce.

Watykan

Watykan jest najmniejszym państwem świata i jednym z nielicznych, które mają granice tylko z jednym państwem. Na plac świętego Piotra można wejść za darmo.

Muzea i groty Watykańskie

To miejsce pochówku papieży. W tym miejscu znajdują się także zgromadzone przez nich kolekcje dzieł sztuki. Jedną z części jest Kaplica Sykstyńska, w której znajdują się przepiękne freski, malowane m.in. przez Michała Anioła.

Schody Hiszpańskie

Są to jedne z najdłuższych schodów w Europie, a słyną m.in. z organizowanych na nich pokazów mody. Miejsce jest zwykle zatłoczone. Należy pamiętać, że jest zakaz siadania na stopniach. Aby zrobić sobie w tym miejscu zdjęcie bez masy turystów, najlepiej jest wybrać się tam rano.

Termy Trajana

Termy Trajana to pozostałości po rezydencji (Złotym Domu) cesarza Nerona. Złoty Dom uznawany był za najznakomitszą rezydencję jaka kiedykolwiek została wzniesiona i rozciągał się aż na trzech wzgórzach otaczających Rzym. Po samobójczej śmierci cesarza większość rezydencji została rozebrana, jednak zachowała się część na wzgórzu Oppius, którą zdecydowano się przebudować na Termy Trajana. Miejsce jest dostępne do zwiedzania z przewodnikiem, a podczas zwiedzania można m.in. dzięki technologii VR przenieść się do czasów świetności budowli, a także do chwili odkrycia budynku po latach. Wejście jest płatne.

Piazza Navona

Jest to plac, który w średniowieczu pełnił funkcję targu. Znajdują się na nim aż 3 piękne fontanny.

Pałac Barberinich

W Pałacu Barberinich znajduje się Muzeum Narodowe Sztuki Antycznej. Z kolei na miłośników baroku czekają schody kwadratowe w północnej części Pałacu (projektu Berniniego) oraz schody w kształcie helisy w południowej części Pałacu (projektu Borrominiego). Wejście na obydwie klatki jest bezpłatne. Warto zwrócić również na ogrody zlokalizowane na tyłach Pałacu.


Nie przegap!
Odbierz za darmo listę miejsc, które warto odwiedzić w długie weekendy 2021

Zapisz się do newslettera i sprawdź, gdzie warto polecieć

Invalid email address
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. W każdej chwili możesz się wypisać.

Leave a Reply

Grupa GdzieLecimy

Używamy plików cookies, aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. :)
AkceptujePrivacy Settings

GDPR

  • Polityka prywatności

Polityka prywatności

Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.