Rzym


Rzym to historyczne włoskie miasto, które jest świetnym miejscem na city-break. Bilety lotnicze można trafić w bardzo dobrej cenie, a atrakcji jest w nim tyle, że spokojnie zwiedzanie można podzielić na kilka wyjazdów. Niektórzy nawet doradzają, by zrobić tak koniecznie, ponieważ i tak nie ma szans na zwiedzenie wszystkiego w trakcie jednego wyjazdu, a nastawienie się na zobaczenie wszystkich atrakcji naraz spowoduje tylko rozczarowanie, jeśli się to nie uda.

Kiedy warto lecieć do Rzymu?

Najcieplej w Rzymie jest w miesiącach od czerwca do września. Temperatury wynoszą w tym czasie od 26°C do 28°C. Przyjemnie jednak zwiedza się również w kwietniu, maju oraz w październiku. Można wtedy trafić na przyjemną pogodę na spacery (od ok. 18°C do ok 22°C). Zimą temperatury raczej nie spadają poniżej 0°C.

Praktyczne porady dla podróżujących do Rzymu

1. Rzym najlepiej zwiedza się pieszo, można wtedy pobłądzić i poczuć klimat miasta, nie tylko turystycznej części. Jednak jeżeli ktoś woli zwiedzać komunikacją ma do wybory metro
(które nie dojeżdża do wszystkich części miasta) lub autobus (którym można dostać się praktycznie wszędzie).

2. Muzea i duża część miejsc archeologicznych jest nieczynna w poniedziałki. Planując wyjazd warto uprzednio sprawdzić godziny otwarcia atrakcji, które chce się odwiedzić.

3. Kościoły dostępne są do zwiedzania za darmo, jednak w niektórych przy głównych działach sztuki umieszczone są automaty, które podświetlają dzieło. Koszt takiego włączenia światła to 1 euro, dlatego warto mieć przy sobie trochę drobnych.

4. Aby nie ryzykować wyproszenia ze świątyni, należy odpowiednio się obrać, tj. mieć zasłonięte ramiona i kolana. Ta sama zasada obowiązuje w Muzeach Watykańskich.

5. Wstęp do państwowych muzeów jest bezpłatny w pierwsze niedziele miesiąca. Wyjątkiem są Muzea Watykańskie, gdzie za darmo można wejść w ostatnią niedzielę miesiąca.

6. Aby taniej podróżować komunikacją można zakupić Roma Pass. Jest to 2- lub 3- dniowy bilet na komunikację miejską, który obejmuje także bezpłatne wejście do dwóch pierwszych muzeów oraz zapewnia zniżkę na pozostałe wejściówki, wycieczki oraz wydarzenia kulturalne.

7. Korzystając z aplikacji Nasoni można zlokalizować darmowe źródełka z pitną wodą. Wiele osób napełnia nią sobie butelki.

8. Obowiązującą walutą jest euro. Poza gotówką warto mieć ze sobą kartę Revolut.

9. Warto również wykupić ubezpieczenie turystyczne, a różne opcje można porównać np. na stronie Rankomat.

10. Do Rzymu można podróżować z samym dowodem osobistym. Paszport nie jest wymagany.

Nie przegap!
Odbierz za darmo listę miejsc, które warto odwiedzić w długie weekendy 2021

Zapisz się do newslettera i sprawdź, gdzie warto polecieć

Invalid email address
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. W każdej chwili możesz się wypisać.

Leave a Reply

Grupa GdzieLecimy

Używamy plików cookies, aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. :)
AkceptujePrivacy Settings

GDPR

  • Polityka prywatności

Polityka prywatności

Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.