Atrakcje na Sardynii

Atrakcje na Sardynii

Alghero

Alghero jest miasteczkiem, w którym zauważalna jest architektura podobna do katalońskiej. Znajduje się w nim starówka, promenada, a także pozostałości po dawnych fortyfikacjach.

Cagliari

Cagliari jest stolicą wyspy, dlatego nie powinno dziwić, że jednym z popularniejszych miejsc w mieście jest starówka. Warto również odwiedzić jeden z kościołów lub pozostałości po dawnych fortyfikacjach. Niedaleko od stolicy znajdują się ruiny miasteczka Nora.

Capo Caccia i Jaskinia Neptuna

Capo Caccia jest popularnym klifem z którego roztacza się piękny widok. W jego pobliżu (a dokładniej po drodze) można zwiedzić Jaskinię Neptuna. Jest to największa, i przez wielu określana jako najpiękniejsza, jaskinia na Sardynii. W jej wnętrzu znajduje się jezioro. Można wpłynąć do niej również łódką w czasie specjalnie zorganizowanych wycieczek, ale należy przygotować się spore „bujanie” oraz możliwość zamoczenia całego ubrania.

Capo Testa

Capo Testa jest przylądkiem Sardynii, który dzieli jedynie ok. 15 km od Korsyki. Wyróżniają go niesamowite, piękne formacje skalne. Znajduje się tam także mały skrawek plaży, z którego śmiałkowie czasem wchodzą do wody.

Tharros

Tharros jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Sardynii, a także w całym basenie Morza Śródziemnego. Jest to pozostałość po fenickiej osadzie, a jej najbardziej rozpoznawalnym fragmentem są kopie dwóch kolumn korynckich. Miejsce warto również zobaczyć z tarasu widokowego Wieży Hiszpańskiej.

Asinara

Asinara jest odrębną wysepką, która w całości tworzy Park Narodowy. W przeszłości wyspa była więzieniem. Obecnie służy ochronie zagrożonych gatunków. Na wyspie poza podziwianiem przepięknych widoków, można plażować lub uprawiać snorkeling.

Bosa

Bosa to kolorowe miasteczko, w którym zlokalizowany jest zamek z XII wieku – Castello Malaspina. U stóp zamku znajduje się klimatyczna rybacka starówka.

Wieża Pelosa

Wieża Pelosa należy do fortyfikacji obronnej z czasów średniowiecza. Do wieży można dojść przez płytką wodę.

Arco di S’Archittu

Arco di S’Archittu to zatoczka przy której znajduje się dziura w skale, tworząca łuk pod którym przepływa woda.

Cascata di Capo Nieddu

Cascata di Capo Nieddu jest całkiem ładnym, niedużym wodospadem znajdującym się przy samym morzu.

Kościół Trinita di Saccargia

Kościół Trinita di Saccargia znajduje się w polu bez sąsiadujących budynków. Uważany jest za skarb architektury sakralnej na Sardynii. Został zbudowany przy wykorzystaniu jasnego wapienia przekładanego czarnym bazaltem, co niektórym nasuwa na myśl zebrę. Nazwa jednak wg tłumaczenia oznacza Kościół św. Trójcy od Łaciatej Krowy. Kościół zdobią również XIII w. freski.

Park Narodowy Zatoki Orosei i Gór Gennargentu

W Parku Narodowym Zatoki Orosei i Gór Gennargentu znajdują się olbrzymie klify, piękne plaże oraz groty w skałach. Park najlepiej jest zwiedzać podczas rejsu.

Stintino

Stintino to miasteczko w pobliżu pięknej plaży La Pelosa, które ożywa nocą. Znajduje się w nim przystań jachtowa, liczne restauracje oraz dyskoteki.

Wąwóz Su Gorroppu

Trasa Wąwozu Su Gorroppu jest podzielona na 3 części, przy czym każdy kolejny odcinek jest trudniejszy. Cała trasa ma 1,5 km i do jej pokonania jest potrzebna dobra kondycja fizyczna. Ostatnią część należy pokonać z przewodnikiem oraz ze specjalnym sprzętem. Jest to największy wąwóz w Europie.

Archipelag La Maddalena

La Maddalena jest uznawana za najpiękniejszy archipelag na Morzu Śródziemnym. W jej skład wchodzi 7 głównych wysp oraz ok. 60 mniejszych. Archipelag można zwiedzać poprzez przeprawę promową lub rejsem wycieczkowym, który zatrzymuje się w kilku punktach. Archipelag skrywa mnóstwo pięknych plaż i urokliwych zatoczek.

Isola Piana

Isola Piana pozwala na ucieczkę od popularnych kurortów przy La Pelosa. Jest to wyspa, zlokalizowana zaledwie kilka km od Sardynii, na której stworzona została nowoczesna rezydencja turystyczna z niedużą przystanią jachtową. Wyspa jest objęta ochroną.

Su Nuraxi w Barumini

Jest to wioska, w której obejrzeć można pozostałości po ludach zamieszkujących Sardynię przed starożytnymi Rzymianami. Główną częścią tego miejsca jest wieża – Nurag. Resztę miejsca pokrywają głównie ruiny (przede wszystkim fundamenty).

Jaskinia Ispinigoli

W Jaskini Ispinigoli znajduje się największy w Europie stalagnat, a jego wysokość osiąga 38 m.

Argentiera

Argentiera jest opuszczonym miasteczkiem, w którym dawniej życie tętniło dzięki kopalni. Po jej zamknięciu miasteczko wymarło, jednak powoli zaczyna ożywać dzięki turystom, którzy je odwiedzają.

Sant’Antioco i San Pietro

Zarówno Sant’Antioco, jak i San Pietro są świetnym miejscem do nurkowania, dlatego powinny przypaść do gustu szczególnie miłośnikom tego sportu.

Półwysep Sinis oraz Costa Verde

Brzeg morski półwyspu należy do rezerwatu ochrony dzikiego ptactwa, dlatego można zobaczyć tam m.in. flamingi.

Orgosolo

Orgosolo to miasto, które słynie ze swoich murali, dlatego powinno spodobać się miłośnikom sztuki ulicznej.


Nie przegap!
Odbierz za darmo listę miejsc, które warto odwiedzić w długie weekendy 2021

Zapisz się do newslettera i sprawdź, gdzie warto polecieć

Invalid email address
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. W każdej chwili możesz się wypisać.

Leave a Reply

Grupa GdzieLecimy

Używamy plików cookies, aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. :)
AkceptujePrivacy Settings

GDPR

  • Polityka prywatności

Polityka prywatności

Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.