Atrakcje na Teneryfie

Atrakcje na Teneryfie

Wulkan Teide

Wulkan Teide to najwyższy szczyt Teneryfy i trzeci najwyższy wulkan na Ziemii. Pomimo tego, że jego ostatni wybuch nastąpił w 1909 r., wulkan zaliczany jest do czynnych. Można się na niego dostać kolejką lub wspinając się. Trzeba pamiętać, że na szczycie może być na prawdę zimno (są to nawet ujemne temperatury), dlatego warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania na tą wyprawę.
Na wulkanie znajdują się 3 punkty widokowe:
• Telesforo Bravo – widok z samego szczytu. Prowadzi do niego szlak nr 10. Aby nim wędrować potrzebne jest specjalne zezwolenie, które wydaje władza Parku Narodowego Teide. Liczba wydawanych zezwoleń jest ograniczona (ok 200 osób), dlatego warto wypisać wniosek kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem. Wniosek można złożyć na tej stronie
• Mirador de la Fortaleza – zapewnia widok na dolinę La Otrava oraz górę La Esperanza. Do punktu prowadzi szlak nr 11. Wspinaczka tym szlakiem nie należy do trudnych.
• Mirador Pico Viejo – roztacza się z niego widok na liczne góry i skały. Prowadzi na niego szlak nr 12 o podobnym poziomie trudności do szlaku nr 11.

Park Narodowy Teide

W Parku Narodowym Teide poza Wulkanem Taide można znaleźć Obserwatorium Astronomiczne należące do Instytutu Astrofizycznego (jednego z najważniejszych na świecie), a także wiele szlaków do trekkingu i zwiedzania. Część Obserwatorium udostępniana jest do zwiedzania. Teren całego Parku wpisany jest na listę UNESCO.

Siam Park

Siam Park to park wodny nawiązujący stylistyką do Tajlandii. Jego powierzchnia wynosi 185000 m2, poza basenami i zjeżdżalniami znajdują się w nim restauracje, ogrody, plaża przy basenie oraz inne, liczne atrakcje. W jednym z basenów pływają foki.

Piekielny Wąwóz

Piekielny Wąwóz wchodzi w skład Rezerwatu przyrody Barranco del Infierno. Ma on długość ok 6,5 km w dwie strony i  prowadzi przez najgłębszą przepaść na Wyspach Kanaryjskich do ponad 200 metrowego wodospadu. Trasa określana jest jako stosunkowo łatwa do przejścia, głównym niebezpieczeństwem na szlaku jest ryzyko osunięcia się skał (zdarzyły się w przeszłości wypadki śmiertelne, dlatego teraz na wejściu każdy dostaje kask). Podczas wietrznych i deszczowych dni oraz na kilka dni po nich Wąwóz jest zamykany ze względu na duże ryzyko osuwisk. Rezerwację zwiedzania wykonuje się na konkretny dzień i przedział czasowy, a wejście z dziećmi poniżej 5 r.ż. jest zabronione. Na tą wycieczkę należy zabrać wygodne obuwie, ponieważ trasa jest skalista.

Santa Cruz

Santa Cruz to stolica Teneryfy. Jedną z głównych atrakcji tego miasta jest budynek Auditorio de Tenerife „Adán Martín”, który ma ciekawy kształt, przywodzący niektórym na myśl falę. Jest to miejsce o przeznaczeniu kulturalnym –  organizowane są w nim spektakle, koncerty oraz inne wydarzenia. Ciekawym miejscem w Santa Cruz jest również Parque García Sanabria.

Baseny Naturalne Garachico

Naturalne baseny w miejscowości Garachico, utworzone w zostały 1706 r. w wyniku eksplozji wulkanu. Baseny powstały w wyniku połączenia się gorącej lawy z zimną wodą oceanu. Samo miasteczko Garachico warte jest spaceru.

Aqualand Costa Adeje

Aqualand Costa Adeje to park wodny z licznymi zjeżdżalniami, a także z delfinarium w którym odbywają się pokazy.

Smocze Drzewo – „Drago Milenario”

Drzewo to uważane jest za największe oraz najstarsze Smocze Drzewo. Jego wiek ocenia się na 1000 lat. Smocze Drzewo rośnie w urokliwym Parque del Drago, którego powierzchnia wynosi 3ha.

Motylarnia przy Smoczym Drzewie

W pobliżu Parque del Drago znajduje się motylarnia, w której żyje w niej ok 800 motyli z całego świata.

Rezerwat Przyrody Chinyero

W Rezerwacie Przyrody Chinyero otaczającym wulkan Chinyero znajdują się ciekawe formacje skalne utworzone przez wulkan.

Wąwóz Masca

Wąwóz Masca prowadzi z wioski Masca na brzeg oceanu. Pokonanie trasy zajmuje ok. 3,5 h. Na otaczających miasto górach znajdują się liczne punkty widokowe. Otwarcie szlaku planowane było na lato 2020, jednak może zostać przesunięte. Wycieczkę można zakupić u polskiego rezydenta, w lokalnym biurze podróży lub zorganizować ją na własną rękę.

Jungle Park

Jungle Park to ogród zoologiczno-botaniczny o powierzchni ok 75 000 m2. Jedną z licznych atrakcji parku są pokazy zwierząt (lwów morskich i ptaków).

Jaskinia Wiatru

Jaskinia Wiatru to tunel wulkaniczny, określany jako największy w Europie, a także jeden z najdłuższych na świecie. Ma 18 km długości i składa się z 3 poziomów podziemnych korytarzy. Tunele zostały wydrążone przez lawę.

Ścieżka Zmysłów

Ścieżka Zmysłów składa się z 3 odcinków: pierwszy o bardzo łatwym poziomie (dostępny nawet dla osób niepełnosprawnych lub rodzin z dziećmi w wózkach), drugi odcinek prowadzi mniej więcej do połowy całej trasy i jest łatwy do pokonania, ostatni odcinek prowadzi aż do punktu widokowego Mirador del Llano de los Loros – ten odcinek jest nieco trudniejszy ze względu na strome zbocza. Wzdłuż trasy zaznaczone są punkty, w których za pomocą zmysłów można intensywnie odczuwać otoczenie, np. miejsce, gdzie doskonale czuć zapach otaczających roślin lub porównać fakturę rosnących obok siebie gatunków.

Zamek San Cristóbal

Zamek San Cristóbal to fort, w którym znajduje się muzeum, archiwa wojskowe oraz reprodukcja koszar wojskowych. Rozciąga się z niego również niesamowity widok na ocean i miasto. Jest to jedna z największych hiszpańskich budowli wojskowych.

Loro Park

Loro Park to park zoo-botaniczny, w którym odbywają się liczne pokazy zwierząt, m.in. delfinów, orek i papug. Poza pokazami w parku można podziwiać mnóstwo innych zwierząt (goryle, tygrysy, jaguary i wiele innych).

Klify Los Gigantes

Klify Los Gigantes to klify o wysokości od 300 do 600 m. Tworzą jeden z najpiękniejszych krajobrazów na wyspie. Dno u ich podnóży ma ok 30 m głębokości, dlatego jest doskonałym miejscem dla poszukiwaczy bogactwa naturalnego (nurków i poławiaczy głębinowych). W pobliżu często widywane są delfiny oraz trochę rzadziej wieloryby, które można obserwować podczas rejsów z pobliskiego portu.

Półwysep Punta de Teno

Półwysep Punta de Teno to najdalej wysunięty na zachód punkt Teneryfy z którego widoczne są klify Los Gigantes. Na trasie dojazdowej obowiązują ograniczenia dla samochodów osobowych uzależnione od sezonu, dlatego przed wycieczką warto sprawdzić w jakich godzinach są czynne bramki dla turystów. Alternatywą dla dojazdu samochodem jest skorzystanie z autobusu.

Park Krajobrazowy Teno

Park krajobrazowy na terenie masywu gór Teno, w tym miejscu zaczyna się również Wąwóz Masca.

Małpi Park na Teneryfie

Małpi Park na Teneryfie to zoo, które wyspecjalizowane jest na hodowli małp. Cechą, która je wyróżnia jest fakt, że można wejść do klatek w celu pogłaskania lub nakarmienia małpek. Poza licznymi gatunkami małp, znajdują się w nim również papugi, terraria z wężami, oraz stawy z krokodylami i żółwiami.

Piramidy w Guimar

Piramidy w Guimar znajdują się na terenie parku, w skład którego wchodzi również ogród botaniczny o powierzchni 20 000m2. Piramidy są nieduże (do 4 m wysokości), a ich pochodzenie jest zagadką. Sam ogród botaniczny można zwiedzać z kolei trasami: botaniczną, eksportową, kulturową lub wulkaniczną. W parku wyodrębniona jest część zwana „Trującym Ogrodem”, który zawiera ok 70 gatunków trujących roślin.

Winiarnie

Do najpopularniejszych winiarni na Teneryfie zaliczają się: Bodega Reverón, Tierra de Frontos, Monje, Bodega el Lomo, Valle de Güímar. Większość winnic można zwiedzać za uprzednim dokonaniem rezerwacji. Wycieczki zwieńczone są degustacją wina.

Mirador del Pico del Ingles

Mirador del Pico del Ingles to punkt widokowy na szczycie masywu Anaga. Przy dobrej widoczności można zaobserwować z niego wyspy Gran Canaria i La Palma.

Masyw Anaga

Masyw, na terenie którego znajduje się Park Krajobrazowy Anaga.

La Gomera

La Gomera to wyspa w odległości ok 39 km Teneryfy. Jej powierzchnia wynosi ok 370 m2, jednak pomimo tego ma bardzo dużo do zaoferowania. Można ją zwiedzać z zorganizowaną wycieczką lub wybrać się tam na własną ręką i podążać trasą miradorów, która zawiera aż 35 punktów widokowych.

A także położona nieco dalej i mniej popularna…

El Hierro

El Hierro, zwana jest też dziewiczą wyspą Archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest mniejsza od La Gomera i wolna od masowej turystyki, jednak dobrze przygotowana na zmotoryzowanych turystów. Szlaki turystyczne i punkty widokowe są oznakowane, jednak władze wyspy od samego początku boomu turystycznego na Wyspy Kanaryjskie stawiały na ekologię i nadal trzymają się obranego kierunku. Na wyspie znajduje się niewiele plaż i niemal wszystkie są wulkaniczne (czarne plaże). Jednak brak plaż rekompensują liczne zatoczki tworzące się w zgłębieniach skalnych, które są zwykle płytkie i bezpieczne. Określane są one jako „charcos”. Wybrzeże wyspy składa się głównie z klifów, które osiągają nawet 1000 m wysokości. Ponadto El Hierro ma największe zagęszczenie wulkanów pośród wszystkich Wysp Kanaryjskich (aż ponad 1000 wulkanów, przy czym powierzchnia wyspy to niecałe 270m2). Na wyspę można dostać się samolotem (40 min) lub promem (3h).


Nie przegap!
Odbierz za darmo listę miejsc, które warto odwiedzić w długie weekendy 2021

Zapisz się do newslettera i sprawdź, gdzie warto polecieć

Invalid email address
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. W każdej chwili możesz się wypisać.

Leave a Reply

Grupa GdzieLecimy

Używamy plików cookies, aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. :)
AkceptujePrivacy Settings

GDPR

  • Polityka prywatności

Polityka prywatności

Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.