Ubezpieczenie turystyczne, a COVID-19

Wraz pojawieniem się pandemii COVID-19 przez pewien czas obowiązywał całkowity zakaz opuszczania kraju. Podróże zostały zablokowane przez większość, jeżeli nie wszystkie „wakacyjne” kraje. Wraz z sezonem letnim i oswojeniem się z sytuacją, granice powoli się otwierają. Polska od 16 czerwca zezwala na podróże, z kolei o krajach, które pozwalają na wjazd i wypoczynek polakom, pisałam w osobnym poście.

Z jednej strony z otwarcie granic wiele osób się ucieszyło, z drugiej strony u planujących wyjazdy zagraniczne pojawiły się pewne dylematy: „lecieć czy zrezygnować z wyjazdu?” „Co się stanie, jeśli na wakacjach zachoruję na COVID-19? Czy moje ubezpieczenie pokryje koszty?”.

Na pierwsze pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, ponieważ nie istnieje jedna, dobra odpowiedź. Każda sytuacja jest indywidualna i wiele czynników na nią wpływa.

Inaczej ma się sprawa z odpowiedzią na drugie pytanie. Ubezpieczyciele dosyć szybko zareagowali na zmiany na rynku i część z nich przygotowała oferty dostosowane do obecnych warunków. To znaczy, że nawet w przypadku zachorowania na COVID-19 podczas wyjazdu, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia. Co ważne, część ubezpieczycieli przygotowała takie oferty także dla osób podróżujących z biurem podróży, jednak nie obejmuje ich podstawowy pakiet, należy w związku z tym dokupić wyższy wariant.

WAŻNE. Niektóre ubezpieczenia zawierające klauzule dotyczące COVID-19 wykluczają poniektóre kraje, np. Chiny.

Które firmy ubezpieczeniowe oferują pakiety z ubezpieczeniem zawierającym zabezpieczenie przed COVID-19 i jakie to ma przełożenie na ceny ubezpieczeń?

COVID-19 i klauzule, które od niego ubezpieczają nie miały dużego wpływu na ceny ubezpieczeń turystycznych, najszybszą drogą na sprawdzenie ofert i cen jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, np. Rankomat. Na stronie oznaczeni są partnerzy, którzy nie wykluczają pandemii w swojej ofercie.

Ubezpieczenie turystyczne, a rodzina chorego na COVID-19 i inne świadczenia

W przypadku posiadania ubezpieczenia turystycznego z klauzulą dotyczącą COVID-19, można liczyć na świadczenia okołochorobowe, tj. koszty związane z rodziną chorego i jej pobytem za granicą do momentu wyjścia chorego ze szpitala, koszty związane z wcześniejszym powrotem do kraju czy też koszty przedłużonej opieki nad zwierzęciem domowym.

Czy ubezpieczenie z klauzulą o COVID-19 zabezpiecza przed skutkami rezygnacji z wyjazdu z powodu zachorowania?

Ubezpieczenie niestety nie jest podstawą do odszkodowania w przypadku rezygnacji z wyjazdu z powodu zachorowania na COVID-19. W tej sytuacji potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. Jednak w tym przypadku należy również upewnić się, że z ubezpieczenia nie jest wyłączona pandemia/epidemia. Co istotne, nawet jeżeli ubezpieczyciel zabezpiecza od kosztów rezygnacji, jest to zwykle z powodu zachorowania na COVID-19 w Polsce, a nie z powodu obawy przed zachorowaniem w trakcie wyjazdu.

Czy ubezpieczenie z klauzulą o COVID-19 obejmuje pobyt na kwarantannie?

To, czy kwarantanna objęta jest ubezpieczeniem zależy od ubezpieczyciela. Jednak w większości przypadków kwarantanna profilaktyczna nie jest ujęta w ochronie ubezpieczeniowej.

Jak wybrać swoje ubezpieczenie turystyczne?

1. Należy sprawdzić czy ubezpieczyciel zabezpiecza w przypadku zachorowania na COVID-19.
2. Należy sprawdzić sumę ubezpieczenie, która jest przewidziana na wypadek leczenia COVID-19.
3. Należy sprawdzić jaka sytuacja panuje w kraju planowanego pobytu – trzeba sprawdzać komunikaty MSZ.
4. Należy sprawdzić jaki zasięg terytorialny obejmuje polisa (czy ubezpieczenie od COVID-19 obejmuje kraj planowanego pobytu).

Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

W mojej subiektywnej opinii zawsze warto się ubezpieczać. Karta EKUZ, która uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej podczas pobytu za granicą nie obejmuje np. transportu medycznego, który liczony jest w tysiącach lub nawet dziesiątkach tysięcy złotych. Nie tylko w przypadku stanu pandemii, moim zdaniem, warto zabezpieczać się przed nieprzewidzianymi wypadkami. Koszty takiego ubezpieczenia nie są wysokie (od osoby jest to raptem kilkadziesiąt złotych), a gwarancja spokoju ducha na wyjeździe jest nieoceniona. 

Nie przegap!
Odbierz za darmo listę miejsc, które warto odwiedzić w długie weekendy 2021

Zapisz się do newslettera i sprawdź, gdzie warto polecieć

Invalid email address
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. W każdej chwili możesz się wypisać.

Leave a Reply

Grupa GdzieLecimy

Używamy plików cookies, aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. :)
AkceptujePrivacy Settings

GDPR

  • Polityka prywatności

Polityka prywatności

Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.