Wyspy greckie cz. II

Druga część wpisu o greckich wyspach, mająca na celu przybliżenie w kilku zdaniach charakter niektórych z greckich wysp. Tu znajdziesz pierwszą część.

Ikaria

Ikaria jest niedużą wyspą, która słynie z produkcji mocnego czerwonego wina. Krajobraz na wyspie jest skalisto – zielony. Wynika to z bujnej, zielonej roślinności porastającej sporą część wyspy. Na wyspie znajduje się uzdrowisko zasilane podziemnymi źródłami termalnymi. Podobno mieszkańcy wyspy żyją średnio 10 lat dłużej niż przeciętni mieszkańcy innych greckich wysp i pozostałych krajów Europy. Podobno zawdzięczają to m.in. diecie. Oczywiście na wyspie nie brakuje pięknych plaż, zarówno dzikich, jak i tych bardziej znanych. Najcieplej jest w miesiącach maj – październik, jednak najwyższe temperatury są w miesiącach letnich.

Hydra

Hydra jest maleńka, za to stworzone zostały tam wielkie rzeczy, np. utwory Leonarda Cohena. Wiele osób określa wyspę jako najbardziej romantyczne miejsce w Grecji. Pomimo niedużych rozmiarów i spokoju za dnia, na wyspie nie brakuje barów i tawern, które nocą tętnią życiem. Ruch samochodowy jest zakazany na wyspie, dlatego na drogach można obserwować osiołki. Plaże na Hydrze są żwirkowe. Najlepszym okresem na wizytę na wyspie są miesiące kwiecień – listopad, przy czym najcieplej jest w miesiącach letnich.

Karpathos

Karpathos znana jest przede wszystkim wśród miłośników sportów. Zawdzięcza to silnym wiatrom i naturalnym ścianom wspinaczkowym. Nie oznacza to, że przeciętnemu turyście nic nie zaoferuje. Znajdują się na niej również piękne szlaki piesze, urokliwe wioski ulokowane na zboczach gór, a także widoki na strome klify. Wyspa ma do zaoferowania również plaże, dla tych co lubią zaczerpnąć trochę kąpieli słonecznych. Najlepiej jest ją odwiedzić między majem, a wrześniem, kiedy temperatury pozwalają zarówno na plażowanie, uprawianie sportów, jak i zwiedzanie.

Siros

Siros to jeszcze nie do końca odkryta przez turystów wyspa. Odwiedzają ją raczej grecy. Przypadnie do gustu raczej miłośnikom odkrywania nowych szlaków. Jest to wyspa na której można poczuć lokalny klimat. Tym, którzy nastawiają się na spędzanie czasu w hotelu oraz samo plażowanie, wyspa może nie do końca przypaść do gustu. Ładna pogoda na wyspie jest od maja do października, ale najcieplej jest w miesiącach letnich.

Limnos

Limnos stwarza świetne warunki dla kolarstwa oraz sportów wodnych. Jest to wyspa niedotknięta masową turystyką, z przepiękną dziewiczą przyrodą i niesamowitymi plażami. Limnos to świetny kierunek dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek. Najcieplejszymi miesiącami na wyspie są czerwiec – wrzesień, jednak w maju i październiku również można zaczerpnąć trochę słońca. Temperatury w tym czasie są po prostu nieco niższe (ale nadal jest ciepło).

Delos

Na Dalos można przede wszystkim obejrzeć stanowiska archeologiczne. Jest to zatem idealny kierunek dla wszystkich, którzy interesują się starożytnością. Ponieważ wyspa jest głównie do zwiedzenia na lądzie, najlepiej zaplanować wyjazd w kwietniu, maju lub październików, kiedy nie ma upałów.

Amorgos

Amorgos to mała mała i tajemnicza wyspa. Można znaleźć na niej przede wszystkim spokój, niezniszczony turystycznym zgiełkiem. Wyspa jest pełna życia, ponieważ w przeciwieństwie do innych greckich wysp, w większości młodzi ludzie nie uciekają do dużych miast, a kontynuują lokalne tradycje. Tych, którzy odwiedzili Amorgos zachwyciły piękne, dziewicze krajobrazy, wysokie klify i architektura. Na wyspie nie brakuje też barów i tawern. Najlepszym okresem na odwiedzenie Amorgos są miesiące od maja do października, ale najcieplej jest w miesiącach letnich.

Sifnos

Sifnos jest wyspą mało znaną, nieskażoną masową turystyką, a mimo to odwiedza ją co roku sporo turystów. Powodem może być fakt, że odwiedzających wyspę łączy jedno: szukają miejsc autentycznych, takich, w których mogą „zatopić” się w lokalnej kulturze. Krajobrazy wyspy są raczej surowe. Charakteryzują ją górskie szlaki, białe miasteczka oraz puste plaże przy turkusowej wodzie. Najcieplejszymi miesiącami na wyspie są miesiące wakacyjne, ale przyjemne temperatury są także w maju, wrześniu i październiku.

Patmos

Patmos jest jedną z tych greckich wysp, gdzie można uciec od turystów. W związku z faktem, że wyspa uchodzi za kolebkę biblijnej Apokalipsy św. Jana, jest ona celem chrześcijańskich pielgrzymek. Na wyspie panuje spokojna atmosfera, a jej uroku dopełniają piękne plaże i greckie kurorty. Oczywiście na wyspie są też miejsca do uprawiania sportów wodnych. Najlepszymi miesiącami na zwiedzanie są maj, wrzesień i październik. Plażowaniu sprzyjają miesiące letnie.

Tilos

Tilos jest niedużą wyspą, na której nie brakuje zieleni. Na wyspie znajduje się dolina, której zakończenie robi wrażenie na tych nielicznych turystach, którzy odwiedzają wyspę. Dolina ta bowiem zakończona jest kilkukilometrową, złocistą plażą. Wyspa zachowała swój dziewiczy klimat i jest bardzo spokojna. Na jej zwiedzenie wystarczy raptem kilka dni. Najcieplejszymi miesiącami są miesiące letnie, ale przyjemna pogoda jest również w maju i wrześniu.

Folegandros

Folegandros jest ciekawym kierunkiem na rejsy. Ta nieduża skalista wyspa nie jest jeszcze opanowana przez masową turystykę i zachowała swoją dziewiczość. Folegandros jest górzysta, z ogromnymi klifami i małymi miasteczkami, np. Chora znajdującym się na 200 m klifie. Na wyspie nie brakuje plaż, również tych z dobrymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Jest to miejsce raczej na krótszą wycieczkę niż dłuższy wyjazd. Najcieplej na wyspie jest od maja do września, przy czym najwyższe temperatury są w miesiącach letnich.

Egina

Egina jest wyspą zlokalizowaną niedaleko Aten, dzięki czemu można się na nią wybrać na jednodniową lub weekendową wycieczkę. Panuje na niej spokojny, klimat, co pozwala na ucieczkę od zgiełku miasta. Słynie przede wszystkim z pistacjowych gajów oraz popularnych w regionie plaż. Oczywiście na wyspie nie brakuje również śladów starożytności, które można oglądać podczas zorganizowanej wycieczki autokarem lub wyprawy samochodem. Najlepsze warunki pogodowe są na wyspie między majem, a wrześniem, ale najcieplej jest w miesiącach letnich.

Nisiros

Nisiros jest niedużą, wulkaniczną wysepką, która może przypaść do gustu tym, którzy pragną spokoju. Na wyspie znajdują się hotele, restauracje, bary i tawerny, ale na próżno szukać tam imprez. Można za to poobserwować lokalne życie i podziwiać piękne widoki. Jest to raczej miejsce na krótki wypad, np. podczas zwiedzania innych greckich wysp, niż na dłuższy pobyt. Miesiące maj – wrzesień mają zwykle przyjemną pogodę, ale najcieplej na wyspie jest w sezonie letnim.

Kithira

Kithira jest niedużą, spokojną wyspą. Posiada piękne, klimatyczne wioski i urokliwe plaże. Podczas jej zwiedzania można zauważyć australijskie akcenty. Podobno wynika to z tego, że w czasie II wojny światowej dużo młodych ludzi emigrowało właśnie do Australii. Powrócili oni na swoją grecką wyspę, ale w ich sercach są teraz już dwa kraje i przemycają drobne akcenty ze swojej drugiej ojczyzny. Jako kierunek wakacyjny wyspa ta wybierana jest zwykle przez greków. Po wyspie najlepiej jest poruszać się skuterem, ponieważ autobusy kursują na niej niezwykle rzadko. Najcieplejszymi miesiącami, tak jak w przypadku pozostałych greckich wysp są maj – wrzesień, przy czym najwyższe temperatury są w miesiącach letnich.

Skiros

Skiros jest wyspą różnorodności. Znajdują się na niej piękne plaże oraz góry porośnięte lasami. Jest to dobre miejsce na krótki wypad, np. w połączeniu ze zwiedzaniem sąsiadujących z nią wysp. Najlepsze warunki do zwiedzania są od maja do września, przy czym w miesiącach letnich jest najcieplej.

Samotraka

Samotraka jest małą wyspą, skrywającą wiele atrakcji, takich jak np. gorące źródła, wody termalne i wodospady. Plaż jest na niej niewiele, są za to przepiękne, a w nocy zamieniają się w miejsce z muzyką i zabawą. Na wyspie tej nie trudno znaleźć się w kameralnym miejscu bez tłumów ludzi dookoła. Najcieplej jest tam od maja do września, przy czym najwyższe temperatury przypadają na miesiące letnie.

Alonissos

Alonissos to wyspa, która nie została zawładnięta przez masową turystykę. Oznacza to, że można na niej w ciszy i spokoju wylegiwać się na pięknych plażach, w tym takich z płytkim brzegiem, idealnych dla rodzin z dziećmi. Jest to miejsce przede wszystkim dla tych, którzy poszukują błogiego spokoju i przy okazji chcą odkrywać nowe miejsca. W lipcu i sierpniu jest na wyspie upalnie, dlatego lepszymi miesiącami na odwiedzenie Alonissos może okazać się maj, czerwiec i wrzesień, kiedy upały nie dają się tak bardzo we znaki.

Paxos i Antipaxos

Paxos i Antipaxos to dwie małe wysepki z rajskimi plażami, zlokalizowane niedaleko Korfu. Są na nie organizowane jednodniowe rejsy, podczas których czasem można podziwiać delfiny w naturalnym środowisku. Na wyspach panuje klimat taki, jak na wyspie Korfu, czyli ciepło jest od maja do września.

Lesbos

Lesbos to trzecia pod względem wielkości wyspa grecka. Słynie przede wszystkim z produkcji Ouozo (popularnego alkoholu). Na wyspie nie brakuje zabytków oraz przepięknych plaż. Jest to więc świetny kierunek dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek połączony z plażowaniem. Pogoda na wyspie dopisuje od kwietnia do października, przy czym w sezonie letnim zwykle są upały.

Andros

Andros jest uznawana za najbardziej zieloną spośród cykladzkich wysp. Nie należy ona do najpopularniejszych, ale dzięki temu nie ma na niej tłumów turystów i można poczuć lokalny klimat. Zachwycają na niej kameralne plaże i życzliwi mieszkańcy, którzy z przyjemnością podpowiadają, co warto zobaczyć na ich kawałku lądu. Najlepszymi miesiącami na wizytę na wyspie są maj – wrzesień. Najcieplej jest oczywiście w miesiącach letnich.

Spinalonga

Spinalonga jest niezamieszkałą wyspą, która do 1957 r. była miejscem przetrzymywania chorych na trąd. Aktualnie można odwiedzić wyspę wykupując rejs np. z Krety.

Astypalea

Astypalea to spokojna wyspa na której znajduje się raptem kilka hoteli i restauracji. Słynie przede wszystkim z miodu, białego sera i rakomelo (rodzaj alkoholu). Architeltura na wyspie jest typowo grecka. Astypalea może pochwalić się pięknymi plażami oraz faktem, że jest nastawiona na ekologię. Właśnie z tego względu na wyspie nie można palić tradycyjnych papierosów. Można natomiast korzystać z ich elektrycznych zamienników. Najlepsza pogoda na wyspie jest od maja do września, a na największe upały można trafić w miesiącach letnich.

Kalimnos

Kalimnos słynie przede wszystkim ze swoich naturalnych ścian wspinaczkowych. To głównie dzięki nim sezon turystyczny na wyspie trwa praktycznie przez cały rok. Pomimo popularności wśród miłośników wspinaczek, na wyspie jest spokojnie, a Ci, którzy lubią plażować również się nie zawiodą. Z wyspą sąsiaduje jeszcze mniejsza wysepka Telendos, którą zamieszkuje na co dzień raptem kilkadziesiąt osób. Jest to świetne miejsce na chillout w blasku słońca. Najprzyjemniejszymi pod względem pogody miesiącami są maj – wrzesień, a najcieplej jest od czerwca do sierpnia.

Serifos

Serifos jest jedną z tych wysp na których komercja nie zagościła na dobre, a masowa turystyka nie stłumiła lokalności. Dzięki temu podczas wizyty można wypocząć w spokoju chłonąc grecką atmosferę. Tak, jak w przypadku pozostałych greckich wysp, najprzyjemniejszym czasem na wizytę są miesiące od maja do września, ale najcieplej jest w miesiącach letnich.

Meganisi

Meganisi ma zaledwie ok 22 km2, co oznacza, że będzie świetnym miejscem na jednodniowy wypad. Wyspa zachowała grecki klimat, nie ma na niej masowej turystyki, ale także zbyt wielu atrakcji turystycznych. Plaże posiada kamienisto – żwirkowe, ale niewątpliwym atutem tego miejsca jest fakt, że można bez problemu znaleźć miejsce tylko dla siebie, z dala od ludzi. Najcieplej na wyspie jest od czerwca do sierpnia, ale przyjemne temperatury panują także w maju i wrześniu.

Skorpios

O wyspie Skorpios, można napisać jedynie tyle, że obecnie leży w prywatnych rękach rosyjskich miliarderów. Niestety nie można jej odwiedzać, a jedynie podziwiać podczas resjów.

Leros

Leros wyróżnia na tle innych wysp znajdujący się tam port wojenny z czasów II wojny światowej, a także ruiny bizantyjskiej twierdzy. Bez wątpienia, obecnie jest to jedna ze spokojniejszych greckich wysp, na której można odpocząć z dala od turystycznego zgiełku. Najlepszymi miesiącami na wizytę na wyspie są maj – listopad, przy czym najcieplej jest podczas miesięcy letnich.

Anafi

Anafi jest małą, kameralną wyspą nie poddającą się masowej turystyce. Gwarantuje przepiękne krajobrazy i cudowne zachody słońca z dala od tłumów innych turystów. Jej plaże nie są oblegane, dzięki czemu można w spokoju wypoczywać. Najlepszą porą na odwiedzenie wyspy są miesiące maj – październik, przy czym najwyższe temperatury są w miesiącach letnich.


Nie przegap!
Odbierz za darmo listę miejsc, które warto odwiedzić w długie weekendy 2021

Zapisz się do newslettera i sprawdź, gdzie warto polecieć

Invalid email address
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. W każdej chwili możesz się wypisać.

Leave a Reply

Grupa GdzieLecimy

Używamy plików cookies, aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. :)
AkceptujePrivacy Settings

GDPR

  • Polityka prywatności

Polityka prywatności

Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.